ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

کارکردهای آموزشی پول تو جیبی

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

کارکردهای آموزشی پول تو جیبی

 

کارکردهای آموزشی پول تو جیبی

چشم بر هم بزنید بزرگ می شود و مسئولیت اداره زندگی بر عهده اش قرار می گیرد. کنترل دخل و خرج خانه کار آسانی نیست. کودکی فرصت خوبی برای شروع آموزش مدیریت مالی است. آغاز راه مشخص کردن مبلغی به عنوان پول تو جیبی است. پول تو جیبی موجب تقویت استقلال و اعتماد به نفس کودک می شود و به او می آموزد که چگونه
 

موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: اسرار تربیت ،اصول تربیتی، پول تو جیبی ،چگونه مسئولیت را به کودکان بیاموزیم، آموزش مسئولیت پذیری، آموزش مسئولیت پذیری به بچه ها آموزش، مسئولیت پذیری به فرزندان ،مطالب باد صبا ،باد صبا ،

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 16 اسفند 1399 | 6:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

رفاه زدگی سمی برای رشد خلاقیت

 

رفاه زدگی سمی برای رشد خلاقیت

سالها پیش در همسایگی ما خانواده ای بود با 4 پسر قد و نیم قد و وضعیت مالی نه چندان خوب. یادم هست که خانه آنها دربازکن برقی نداشت و آنها مجبور بودند برای باز کردن در، همه پله ها را پایین بیایند. همین موضوع باعث شد که 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: اسرار تربیت ،اشتباهات تربیت کودک، اسرار تربیت کودک ،اصول تربیتی ،فرزند لوس ،لوس کردن فرزند ،لوس شدن، رفاه زدگی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 16 اسفند 1399 | 6:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

بی قراری و نا آرامی درکودکان

 

بی قراری و نا آرامی درکودکان

بی قراری در کودکان یکی از مشکلات رایج کودکان می باشد که در سنین مختلف و در پی مشکلات و اختلالات متفاوت ممکن است در کودکان به وجود آید. دلایل متفاوتی برای بروز بی قراری در کودکان وجود دارد که می توان از داشتن خواب نامناسب تا تغییر در رژیم غذایی آن ها را نام برد. گاهی بی قراری در کودکان می تواند به علت داشتن اختلال و یا عارضه ای مانند انگل و خارش در کودک به وجود اید که ممکن است کودک به علت ترس از پزشک آن را بیان نکرده و بی قرار شود.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: بی قراری در کودکان، نا آرامی در کودکان ،اسرار تربیت ،اشتباهات تربیت کودک، اسرار تربیت کودک، اصول تربیتی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 16 اسفند 1399 | 6:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

جنبش های شیعی دوران امام هادی علیه السلام

جنبش های شیعی دوران امام هادی علیه السلام
محمد باعزمدر دوران امام هادی (علیه السّلام) به دلیل آشفتگی فضای سیاسی، ضعف دستگاه حکومت، ستم و بی عدالتی، ناامنی و فساد و به ویژه سیاست های خصمانه حاکمان عباسی با علویان نهضت های مردمی و قیام های علویان شکل گرفت.

 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: ویژه نامه سهادت امام هادی (ع)

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1399 | 6:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

بیش فعالی(ADHD) و اختلال کم توجهی در کودکان:علت،علائم و درمان

بیش فعالی(ADHD) و اختلال کم توجهی در کودکان:علت،علائم و درمان

اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رفتاری شایع است که تقریباً ۱۰ درصد از کودکان در سن مدرسه مبتلا به آن هستند. پسران سه برابر بیشتر از دختران به این اختلال تشخیص داده می‌شوند که دلیل آن مشخص نیست. کودکان مبتلا به ADHD بدون فکر کردن عمل می‌کنند، بیش فعال هستند و در تمرکز کردن مشکل دارند. آنها ممکن است آنچه که از آنها انتظار می‌رود را درک کنند اما در رعایت کردن آن مشکل داشته باشند زیرا نمی‌توانند بی‌حرکت بنشینند و بر روی جزئیات توجه و تمرکز کنند.

 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: بیش فعالی، کودک بیش فعال

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 2 بهمن 1399 | 9:25 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

بیماری اوتیسم چیست؟

بیماری اوتیسم چیست؟

كودكان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات كلامی و غیر كلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشكل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری  نیز دیده می شود. در این افراد حركات تكراری  دست زدن ، پریدن  پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممكن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی )  نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مركزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است.
50 % از كودكان اوتیستیك قادر نیستند از زبان به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند. عدم به كار بردن ضمیر "من"  از ویژگی های كلامی این كودكان است. از مسائل دیگر تكلمی، تكرار كلمات و جملات اطرافیان است.

 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: اوتیسم ،علامتهای اوتیسم ،اصول تربیتی

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 2 بهمن 1399 | 9:13 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

کودک مضطرب و استرس در کودک

کودک مضطرب و استرس در کودک

اضطراب و استرس به عنوان یکی از اختلالات همه گیر در جهان کنونی شناخته شده که سن و سال نیز نمی شناسد و از دوران کودکی می تواند فرد را درگیر خود کرده و حتی در دوران سالمندی نیز افراد بسیاری با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: استرس کودک ،استرس ،اضطراب شدید کودکان ،اضطراب کودکان، اضطراب شدید، پیشگیری از اضطراب کودک ،کاهش اضطراب

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 2 بهمن 1399 | 9:11 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

پرورش خودكنترلی در کودکان

خود کنترلی

پرورش خودكنترلی در کودکان

خودكنترلی توانايی تنظيم خود است و به این موضوع می‌پردازد که آیا شما می‌توانيد پا روی خواسته‌هايتان بگذاريد، هيجاناتتان را مديريت كنيد يا در زمان كلافگی آرامشتان را حفظ كنيد. پاسخ به هر يک از اين سؤالات بستگی به سطح رشدی هر فرد دارد. به طور مشخص كودكان كوچک‌تر فاقد خودكنترلی هستند. خودكنترلی در طول چند سال، همراه با تغييرات زياد بين ٣ تا ٧ سالگی اتفاق می‌افتد اما تفاوت‌های فردی نيز در اين رابطه وجود دارد. برخی كودكان در خودتنظيمی‌شان مشكل دارند و از آن رنج می‌برند و برخی دیگر به سرعت كنترل بر خود پیدا می‌کنند. در کل، افراد با خودكنترلی ضعيف بيشتر احتمال دارد كه مشكلات رفتاری پرخاشگرانه پیدا کنند. آنها حتی ممكن است اضطراب و افسردگی را تجربه كنند. در همین راستا كودكان تكانشی بيشتر احتمال دارد كه گرايش به چاقی، سيگار يا وابستگی به مصرف مواد مخدر و الكل و نيز گرايش به خشونت پيدا كنند.

 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: مهارت خود کنترلی، اسرار تربیت، اسرار تربیت کودک، اصول تربیتی

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 19 آذر 1399 | 9:6 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

دلائل دروغ گویی در کودکان و مقابله با آن

دورغگویی

دلائل دروغ گویی در کودکان و مقابله با آن

بلاخره مطمئن باشید جایی، زمانی، کودک دبستانی شما دروغ خواهد گفت. او در حال بزرگ شدن است و می توانید انتظار داشته باشید که دروغ های پیچیده تر و بزرگتری را نسبت به دوران کودکی اش بگوید. دروغ های وی لزوما به دلیل شیطنت نیستند. در این سن دلایل رشدی و هیجانی زیادی برای دروغ‌گویی وجود دارند مانند نیاز به احساس مهم بودن یا تمایل به چشم پوشی از احساسات دیگران. خبر خوب این است که کودک دبستانی شما تفاوت بین خوب و بد را می داند و نمی‌خواهد با دروغگویی کسی را آزار بدهد.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: علل دروغگویی کودکان، اسرار تربیت، اسرار تربیت کودک ،رفتار با کودک، تربیت اجتماعی کودکان

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 19 آذر 1399 | 9:3 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

روش برخورد با ترسهای کودک

روش برخورد با ترسهای کودک

ترس انواع مختلفی دارد که بسیاری از افراد در جنبه های مختلف زندگی خود با آن مواجه می شوند. ترس از قرار گرفتن در یک محیط باز، ترس از قرار گرفتن در یک جمع، ترس از قرار گرفتن در محیط تاریک، ترس از برقراری ارتباط با جنس مخالف، ترس از قرار گرفتن در فضایی بسته و تنگ، ترس از سخنرانی در حضور جمع و هزاران ترس دیگر وجود دارند که بسیاری از افراد را در طول زندگی آزار می دهند. ترس تنها مختص بزرگسالان نیست بلکه در کودکان نیز می تواند به طور باورنکردنی وجود داشته باشد.

 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: انواع ترس، ترس کودکان ،اسرار تربیت کودک ،اشتباهات تربیت کودک ،اصول تربیتی

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 19 آذر 1399 | 9:1 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

ترس کودکان از بلایای طبیعی

ترس کودکان از بلایای طبیعی

نکنه خونه ما هم خراب بشه؟ نکنه مامان منم ...؟ نکنه  بابای منم مثل بابای او بچه ...؟

این روزها خبر غم انگیز زلزله کرمانشاه همه جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده است. خواهی نخواهی بچه ها هم در جریان ماجرا قرار می گیرند و ممکن است دچار احساس نا امنی و اضطراب شوند. خوب است در این مورد به چند نکته توجه داشته باشیم:

1. نباید بچه های خردسال پا به پای  بزرگترها پای اخبار نشسته و شاهد ماجرا باشند. تصویر خانه های خراب و بچه های زخمی و آواره برای کودکان به هیچ وجه مناسب نیست. هنگام صحبت کردن از این جور حوادث در جمع خانواده هم باید مراقب گوشهای تیز شده بچه ها باشیم.

2. هنگام شنیدن اخبار حادثه آرامش خودتان را حفظ کنید. والدین تکیه گاه امنیت و آرامش بچه ها هستند. کمی ترس در وجود والدین موجی از ترس در کودک را ایجاد می کند. آنها نگرانی والدین را به خوبی احساس می کنند و به آن واکنش نشان می دهند.

3. اگر فرزند خردسال شما تا به حال این جور حوادث را تجربه نکرده است به او اطمینان بدهید که در شهر شما چنین اتفاقاتی نمی افتد. لازم نیست از ترس اینکه ممکن است روزی زلزله بیاید، همه حقیقت را راست و پوست کنده کف دست بچه بگذارید و آرامش او را تا مدتها به هم بزنید. به قول قدیمی ها نباید از ترس مرگ خودکشی کنیم.

4. اجازه بدهید درباره ترس و نگرانی هایش با شما صحبت کند. به صحبتهایش با دقت گوش کنید و با جملات امید بخش او را آرام کنید. نباید احساسات او را دست کم بگیریم و او را بخاطر ترسش سرزنش کنیم.

5. اگر احساس می کنید فرزند شما تحت تأثیر حادثه قرار گرفته است او را به ورزش و فعالیتهای اجتماعی و تفریحی مشغول کنید تا زیاد نتواند روی ماجرا تمرکز نماید. همچنین اگر به اندازه کافی خسته نیست او را مجبور به خوابیدن نکنید. سعی کنید قبل از خواب در کنار او باشید و برایش داستان های شیرین تعریف کنید تا به خواب برود.

6. اگر قبلاً فرزند شما زلزله، سیل یا یکی دیگر اتفاقات ناخوشایند طبیعی  را تجربه کرده است با آرامش کامل به او اطمینان بدهید که همه اقدامات لازم برای محافظت خود را انجام داده اید و هیچ حادثه ای نمی تواند به شما آسیب بزند. مثلاً بگویید "خانه ما به اندازه کافی محکم هست که خراب نشود". اگر هنوز ردپای ترسهای گذشته در وجود او هست با کمک یک روانشناس روندی را برای بازسازی احساسی او شروع کنید.

آنچه که فرزندان ما با شنیدنش دچار اضطراب شدند کودکان کرمانشاهی دیدند و زیر آوار غم و اندوهش ماندند. خوب است در کنار رساندن پتو و غذا و چادر به فکر امدادرسانی عاطفی این کودکان معصوم هم باشیم. 

 

پیروز باشید

سید مهدی خدایی

نرم افزار باد صبا 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: استرس کودک ،ترس ، ترس کودکان ، اسرار تربیت ، اسرار تربیت کودک ، اشتباهات تربیت کودک

تاريخ : پنج شنبه 15 آبان 1399 | 5:51 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

نشانه های اصلی کودک بیش فعال

نشانه های اصلی کودک بیش فعال

بیش فعالی کودکان یکی از  شایع ترین اختلالات مرتبط با دوران کودکی فرد است که احتمال آغاز  آن از سن سه الی چهار سال نسبت به بقیه سن ها  بیشتر است. چهار نشانه عمده در کودکان مبتلا به این اختلال قابل شناسایی است:

  1. اولین نکته مهم در مورد بیش فعالی کودکان این است که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی نمی توانند تا برای مدتی هر چند نه چندان طولانی آرام گرفته و بدون جنب و جوش و تحرک در یک جا بمانند. این کودکان در صورتی که مشغول بازی و یا فعالتی خاص هم نباشند تلاش می کنند  تا با تکان دادن دست و پا و یا ور رفتن با یک شی یا وسیله خاص خود را تخلیه نمایند.
  2. دومین نکته این است که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی توجه مناسبی به اطراف خود ندارند در واقع این به این معناست که اگر آن ها مشغول یک فعالیت و یا یک بازی خاص نیز باشند تنها با یک صدای کوچک حواس پرت شده و در واقع باید گفت که نمی توانند به خوبی تمرکز نمایند. از آن جایی که تمرکز در کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی بسیار ضعیف است، به همین دلیل این کودکان در آینده و در مدرسه دچار مشکلاتی متعدد خواهند شد و نیاز است تا در مکان هایی مانند کلاس های درس در ردیف های جلویی بشینند تا دانش اموزان دیگر در مقابل دید او نباشند چرا که با کوچکترین تکان خوردنی از سوی دیگران حواس پرت می شوند. برخی از پدر و مادر ها بدون اطلاع از مشکلات  اختلالات بیش فعالی کودک خود، انجام برخی از کارها توسط او را شجاعت می دانند اما باید به این نکته توجه نمود که برخی از کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی دست به کارهایی خطرناک و بدون هیچ گونه ترسی می زنند مثلا یک فرد نرمال از قرار گرفتن در لبه یک پرتگاه می ترسد اما ممکن است در مورد کودک بیش فعال هرگز این اتفاق نیفتد.
  3. علاوه بر موارد ذکر شده علائمی دیگر مانند تکلم بیش از حد معمول، تکان دادن اعضای بدن مانند دست و پا در هنگام آرام نشستن، انجام کار های غیر معمول مثل بالا رفتن از درخت، بی قراری و تمایل به حرکت به جای سکون از دیگر علائم مهم این  اختلال هستند

منبع: سایت مرکز مشاوره کودک و نوجوان


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: بیش فعالی ،کودک بیش فعال ،اصول تربیتی

تاريخ : پنج شنبه 15 آبان 1399 | 5:49 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

وسایل الکترونیکی و خواب کودک

وسایل الکترونیکی و خواب کودک

شواهد زیادی نشان داده اند که خواب ضعیف در کودکان با مسائل بسیاری مرتبط است که از آن جمله می توان به آموزش ناصحیح آکادمیکی، ضعف احساس و قوانین رفتاری ناصحیح اشاره کرد. اما چگونه می توان میزان خواب کودکان را افزایش داد و علاوه بر آن سطح کیفیت آن را نیز ارتقا بخشید؟

تغییراتی که در نوع مدیریت خواب کودکان توسط والدین صورت می گیرد (مثلا زودتر به رختخواب رفتن و یا اوقات خواب منظم، بسیار تاثیرگذار هستند اما اغلب پیاده سازی آن در زندگی های پرمشغله خانواده های امروزی کاری مشکل است. ایجاد تغییراتی در محیط اتاق خواب یکی از راه های ارتفای سطح کیفیت خواب در کودکان می باشد.

یکی از تغییراتی که توسط بسیاری از محققان و گروه های حرفه ای از جمله انجمن بهداشت آمریکا (۲۰۱۲) پیشنهاد شده است، محدود کردن مدت زمان حضور کودکان در اتاق خواب در حال استفاده از کامپیوترها، گوشی های هوشمند و تماشا کردن تلویزیون است. دلیل واضح و منطقی برای این پیشنهاد این است که استفاده از این وسیله در طول شب می تواند دلیلی برای بیدار ماندن کودکان و دیرتر به رخت خواب رفتن آنها باشد.

اما دلیل دیگری نیز در این میان وجود دارد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نورهای آبی رنگی که از مانیتور منتشر می شود می تواند باعث کاهش ملاتونینن در بدن انسان شود که نهایتا منجر به کم خوابی و بی خوابی می شود (کاگوژن ۲۰۱۱) بنابراین استفاده از این نوع دستگاه ها نه تنها سطح کیفیت خواب در کودکان را کاهش می دهد بلکه باعث می شود حتی زمانی که کودکان استفاده از این دستگاه ها را متوقف کردند  نیز نتوانند به محض رفتن به رخت خواب، به خواب بروند مجبور کردن کودکان به کاهش مدت زمانی آن ها از این دستگاه هایی مثل کامپیوترها استفاده می کنند و یا به تماشای تلویزیون می پردازند ممکن است کمی مشکل باشد اما این عمل برای انها بسیار سودمند است به خصوص برای آن دسته از کودکانی که مشکلات یادگیری و رفتاری نیز دارند.


منبع: سایت مرکز مشاوره کودک و نوجوان


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: تاثیر رسانه در تربیت کودکان ، بیدار شدن کودک از خواب ، بد خوابی کودکان

تاريخ : پنج شنبه 15 آبان 1399 | 5:45 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

نقش تعداد فرزندان و جایگاه سنی در شکل گیری شخصیت کودک

نقش تعداد فرزندان و جایگاه سنی در شکل گیری شخصیت کودک

اگر یک خانواده را مانند زنجیره به هم پیوسته در نظر بگیریم، هر یک از این زنجیره ها، متناسب با جایی که قرار گرفته است مسائل و مشکلات خاص خود را دارد،از فرزند اول تا آخر و حتی تک فرزند بودن. پژوهش ها ی نسبی در مورد جایگاه هر فرزند صورت گرفته است. در توضیح جایگاه سنی کودک در خانواده ، جایگاه فرزند اول، دوم ، میانه و فرزند آخر بررسی می شود و در آخر تک فرزندی نیز مورد بررسی اجمالی قرار می گیرد.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: آیا تک فرزندی خوب است ، تک فرزندی ، تک فرزندی از دیدگاه روانشناسی ، تک فرزندی از دیدگاه جامعه شناسی ، تبعات منفی تک فرزندی ، تک فرزندی خوب یا بد ، مشکلات تک فرزندی ، شخصیت فرزند اول ، شخصیت فرزند دوم ، شخصیت فرزند آخر

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 7 مهر 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

تقویت مهارت گوش دادن در کودکان

تقویت مهارت گوش دادن در کودکان

1- شعر خوانی و قصه گویی

هدف : ایجاد تمرکز برای گوش دادن انتقادی .


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: مهارت گوش دادن ، مهارتهای فرزندپروری ، مهارتهای ارتباطی ، اسرار تربیت ، اسرار تربیت کودک

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 7 مهر 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

افزایش مهارت گوش دادن فعال در کودکان

افزایش مهارت گوش دادن فعال در کودکان

مهارت گوش دادن فعالانه را باید به فرزندتان بیاموزید و باعث افزایش هوش و استعداد وی شوید. سعی کنید سبک و مدل گوش دادن فعالانه وی را تغییر دهید. شنیدن و درک کردن را به اطفال آموزش داده و علاقه و مهارت های وی را تغییر دهید.

مهارت گوش دادن فعالانه، نقش مهمی در برقراری ارتباط موثر در زندگی آینده کودکان ایفا می‌کند. کودکان معمولا در مهارت گوش دادن ضعف دارند و بخش‌های اصلی و مهم اطلاعات را در فرآیند برقراری ارتباط فراموش می‌کنند. با این‌حال، اگر زودتر مهارت گوش دادن فعالانه و موثر را در فرزندتان تقویت کنید، می‌توانید شرایط را تغییر دهید.

در اولین گام باید مدل گوش دادن فعالانه را خودتان به کار بگیرید و زمانی که فرزندتان با شما صحبت می‌کند، حتما به او نگاه کنید.حتی گاهی اوقات بهتر است جمله‌های فرزندتان را تکرار کنید، تا او مطمئن شود که شما صحبت‌های او را شنیده‌اید و درک کرده‌اید. ارائه این مدل رفتاری به کودک، مرجع قابل اطمینانی برای او فراهم می‌کند تا گوش دادن فعالانه را یاد بگیرد.

در دومین گام، از فرزندتان بخواهید تا جمله‌های شما را بعد از پایان حرف‌های‌تان، تکرار کند. مثلا فرض کنید که از او خواسته‌اید تا لباس‌های کثیفش را جمع کند، آن‌ها را درون ماشین لباس‌شویی قرار دهد و بعد دست‌هایش را قبل از شام خوردن بشوید. در این شرایط از او بخواهید تا کارهایی که باید انجام دهد را تکرار کند و به شما بگوید.این کار به کودک فرصت می‌دهد تا درگیر فرآیندی شود که جملات شما را به یاد بیاورد و شما را متقاعد سازد که به حرف‌های شما آگاهانه گوش داده است.

در مرحله بعدی، با فرزندتان درباره موضوعات مورد علاقه او صحبت کنید. این کار به او فرصت می‌دهد تا در یک مکالمه واقعی شرکت کند که هم صحبت کردن و هم گوش دادن فعالانه در آن نقش اصلی را ایفا می‌کنند. این نوع گفت‌وگو دارای هدفی برای کودک است، چون به موضوعات مورد علاقه او اختصاص دارد


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: مهارت گوش دادن ، اسرار تربیت ، اسرار تربیت کودک ، اصول تربیتی ، مهارتهای ارتباطی

تاريخ : یک شنبه 7 مهر 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

مهارتهای اجتماعی کودکان

مهارتهای اجتماعی کودکان

اولیای کودکان امیدوارند که کودکانشان در مدت زمانی که به پیش دبستان می‌روند چیزهای زیادی یاد بگیرند، شعر بخوانند نقاشی کنند و مفاهیم علمی را بیاموزند اما باید توجه داشت که کسب مهارت‌های دیگری لازم است تا یادگیری برای کودک تسهیل شود. مطالعات نشان می‌دهند که کودک در آغاز ورود به پیش دبستان نیازمند کسب و توسعه‌ی مهارت‌ های اجتماعی هستند که کلید یادگیری محسوب می‌شوند. به عبارت دیگر، این گونه مهارت‌ها اساس یادگیری خواندن، نوشتن ریاضیات و علوم هستند. تقویت اعتماد به نفس، مهارت همکاری و ارتباط با دیگران، خود کنترلی و حس کنجکاوی از جمله‌ی این مهارت‌ های اجتماعی هستند.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: مهارت خود کنترلی ، کنجکاوی ، کنجکاوی فرزند ، مهارتهای زندگی ، مهارتهای ارتباطی ، همکاری ، مهارت همکاری ، اعتماد به نفس ، تقویت اعتماد به نفس فرزندان ، موانع اعتماد به نفس فرزندان ، کتاب درباره لجبازی ، دانلود کتاب درباره لجبازی کودکان

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 5 مرداد 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

خود کنترلی در کودکان

خود کنترلی در کودکان

خود کنترلی یکی از مهارت های تفکر می باشد که کمک می کند بچه ها یاد بگیرند احساسات و رفتارهایشان را در جهت یک تصمیم گیری خوب کنترل کنند، بعلاوه به کاهش اعمال تکانشی و مقابله ی موثر با نا امیدی نیز کمک می کند.به عنوان مثال ،یک کودک ممکن است هنگام مواجهه با مسائل سخت در آزمون کنترل خودش را از دست بدهد، به جای اینکه بدون فکر کردن چیزی در جواب بنویسد، به موقع اضطراب خود را کنترل می کندو وقتی آرام شد شروع به فکر کردن در مورد راه حل مسئله می کند.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: مهارت خود کنترلی ، مهارتهای زندگی ، مهارتهای ارتباطی ، اسرار تربیت ، تربیت اجتماعی کودکان ، دانلود کتاب درباره لجبازی کودکان ، کتاب درباره لجبازی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 5 مرداد 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

علاقه کودک به شنیدن داستانهای تکراری

علاقه کودک به شنیدن داستانهای تکراری

 

صد و سی و هفتمین بار است که داستان کدو قلقله زن را می شنود اما هنوز مثل بار اول (بلکه بیشتر) از شنیدن آن لذت می برد. هر چند این کار بچه ها حوصله والدین را سر می برد اما کاملاً طبیعی است و جای نگرانی ندارد. 

اما چرا بچه ها به شنیدن داستانهای تکراری علاقه نشان می دهند؟ 

در واقع این موضوع با تمام سادگی اش نکات جالبی دارد که شنیدن آنها می تواند به بالا رفتن شناخت ما از دنیای کودکان کمک کند. 
1. ما بزرگترها هم فیلم های تکراری می بینیم و لذت می بریم و با هر بار دیدن فیلم به جزئیات بیشتری از آن توجه می کنیم. همین مسئله برای بچه ها هم هست البته به دلیل اینکه هنوز حافظه و قدرت توجه بچه ها رشد کافی پیدا نکرده تعداد این تکرار بیشتر می شود. 
2. بچه ها با داستان ما تصویر سازی می کنند و از تصویری که ساخته اند لذت می برند. تکرار کردن داستان موجب می شود تصویر ذهنی آنها شفاف تر شود. 
3. بچه ها با تکرار داستان آن را حفظ می شوند و می توانند اتفاقات بعدی را پیش بینی کنند. این حالت به آنها آرامش می دهد. در واقع بچه ها در دنیای خیالی داستان زندگی می کنند. طبیعی است که دوست دارند بتوانند وقایع بعدی زندگی خیالی شان را پیش بینی کنند. 
4. یادگرفتن داستان که با تکرار به دست می آید خودش برای بچه ها جالب است. 
5. از اینکه او را در آغوش گرفته اید و با عشق و محبت برایش داستان تعریف می کند لذت می برد و دوست دارد هر شب همین ماجرا تکرار شود بنابراین سعی می کند تا می تواند "دیشب" را با همه جزئیانش شبیه سازی کند.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: تربیت فرزند ، اسرار تربیت ، تربیت صحیح ، قصه گفتن برای کودکان ، پیام های نرم افزار باد صبا ، دانلود کتاب درباره لجبازی کودکان ، کتاب درباره لجبازی

تاريخ : شنبه 5 مرداد 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

آماده سازی عاطفی کودک برای اسباب کشی

آماده سازی عاطفی کودک برای اسباب کشی

«اثاث کشی» بنویسیم یا «اسباب کشی» فرقی در اصل ماجرا نمی کند. باید رفت. اینجور وقتها پدرها و مادرها "ذهنشان" درگیر می شود و بچه ها "قلبشان". قرار است از فردا تنها شود. دیگر خبری از ماهان و شایان و باران نیست که با هم بازی کنند. کلاس نقاشی خاله رویا هم نیست. مامان بزرگ را هم دیگر نمی تواند زود به زود ببیند. این همه تغییر "یهویی" برای بعضی از بچه ها "سخت" است و برای بعضی ها "خیلی سخت". 
نقش بابا و مامان اینجا خیلی مهم است که چگونه به کودکشان کمک کنند که با شرایط جدید کنار بیاید. اگر اسباب کشی دارید این چند نکته را بدانید بد نیست: 

1. از مدتی قبل درباره موضوع صحبت کنید و اجازه بدهید کودک نگرانی هایش را به زبان بیاورد. خودتان را خوشحال نشان بدهید و تا می توانید از نکات مثبت محل جدید تبلغات کنید. اینکه نزدیک پارک و شهربازی است، اینکه خانه جدید بزرگتر است هر یک از بچه ها می تواند برای خودش یک اتاق داشته باشد و... 
2. اگر ممکن است چند وقت قبل با هم بروید و خانه جدید را ببینید و اجازه بدهید اتاق خودش را انتخاب کند و درباره چیدمان اتاقش نظر بدهد و...
3. به او اطمینان دهید که قرار نیست دوستانش را از دست بدهد. پس آدرس و شماره تلفن خانه جدید را به دوستانش بدهید تا با هم در تماس باشند و قول بدهید هر از چند گاهی او را به محله قبلی می آورید تا دوستانش را ببیند. 
4. هنگام جمع و جور کردن بسته ها از فرزندتان کمک بگیرید. بچه ها این کارها را دوست دارند و کمی از اندوه رفتن را فراموش می کنند. 
5. در صورت امکان اتاقش را زودتر بچینید و وسایل شخصی به خصوص اسباب بازی هایش را در دسترس قرار دهید(در بسته جدا) تا مجبور نشوید در انبار کاه دنبال سوزن بگردید. 
6. هر چند کار آسانی نیست اما سعی کنید در گیر و دار اسباب کشی از توجه کافی به بچه ها غافل نشوید. بخصوص که آنها احساس تنهایی می کنند و توجه بیشتری نیاز دارند. 
7. سعی کنید با جابجا شدن محل زندگی مجبور نشوید مهد یا مدرسه کودک را هم تغییر دهید که این خودش مصیبت دیگری است.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: تربیتی

تاريخ : شنبه 5 مرداد 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |
صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 7 صفحه بعد
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.