ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

منابع شرح دعای مکارم اخلاق (بر درگاه دوست/یاد او)

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

منابع شرح دعای مکارم اخلاق (بر درگاه دوست/یاد او)

شرح دعای مکارم اخلاق
(بر درگاه دوست/یاد او)

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

تاريخ : پنج شنبه 6 فروردين 1400 | 6:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

شرح دعاي شریف افتتاح - حجت الاسلام محسن قرائتی

شرح دعاي شریف افتتاح
مقدمه
دعاي شریف افتتاح از جمله ادعیه اي است که قرائت آن در لیالی ماه مبارك رمضان سفارش شده است. این دعا در زمره نیایش هایی است که از ناحیه حضرت ولی عصر ( اروحنا لتراب مقدمه الفداء) صادر شده و منسوب به وجود مبارک آن حضرت است. غالب علما و بزرگان این انتساب را پذیرفته و در تأیید آن سخن گفته اند، متنی که پیش روی شماست برگرفته از کتاب « شرح دعای شریف افتتاح» نوشته حجه‌الاسلام محسن قرائتی است. این گزیده با توجه به محتوای دعای افتتاح ( یک مقدمه و سه محور) در شش درس بدین گونه ارائه می گردد:
1. فراز آغازین(درس یکم)
2. حمدهای 18 گانه( در سه درس):
• پنج حمد(درس دوم)
• هفت حمد(درس سوم)
• شش حمد(درس چهارم)
3. صلوات بر نبی مکرم و عترت طاهره صلوات الله علیهم اجمعین (درس پنجم)
4. دعا و درخواست¬ها(درس ششم)
هر درس نیز در چهار بخش متن، ترجمه، پیام ها و پرسش پایانی تنظیم شده است. ....
 

دریافت فایل شرح دعاي شریف افتتاح

حجت‌الاسلام محسن قرائتی

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

تاريخ : پنج شنبه 6 فروردين 1400 | 6:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

چهل نکته درباره نماز جماعت و حضور در مسجد

نکاتی در مورد نماز جماعت / درنگ ها و نکته ها

اشاره

مهم‌ترین دستور دینی اسلام نماز است که از آن به ستون دین تعبیر شده است. از طرفی سفارشات اکیدی صورت گرفته است که این فریضه دینی در مسجد و به جماعت خوانده شود.
در نظر علمای دین یکی از نشانه‌های مهم تربیت دینی حضور مستمر در مسجد و شرکت در نماز جماعت است تا جایی که موفقیت مربیان تربیتی با میزان حضور متربیان در نماز جماعت اندازه‌گیری می‌شود.

 

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 6 فروردين 1400 | 6:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

بصیرت دینی از منظر امیر المومنین علی علیه السلام(2)

بصیرت دینی از منظر امیر المومنین علی علیه السلام(2)

 میلاد حضرت علی
در کلام امام علی(ع) چهار منبع و مرجع جهت کسب بینش و بصیرت معرفی شده است: امام علی(ع) به عنوان انسان کامل و تجلّی و مظهر بصیرت و بینش، قرآن را به عنوان یکی از منابع بصیرت معرفی می کند؛ همچنین در بیانات امام علی(ع) به کرّات سفارش شده است که اطاعت از سنّت و احادیث پیامبر (ص) و جانشینان معصومش مایة هدایت و دوری از ضلالت می باشد. یکی دیگر از منابع بینش و بصیرت «عقل» است؛ اما نه عقل معاش و روزمره؛ بلکه عقلی که به واسطة پیوندش با وحی و عالم مافوق، از قوه به فعل در آمده باشد. اینگونه عقلی توانایی هدایت دارد. امیر مؤمنان علی (ع) در مورد این عقل می فرماید: «عقل، تو را کفایت کند که راه گمراهی را از رستگاری نشانت دهد.» و در آخر در کلمات امام علی(ع)، تاریخ و آثار به جای مانده از گذشتگان، یکی دیگر از منابع بینش، بصیرت و عبرت شمرده شده است.

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت، عوامل بصیرت

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 27 بهمن 1399 | 9:4 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

عوامل دست یابی به بصیرت از منظر امام علی(علیه السلام)

عوامل دست یابی به بصیرت از منظر امام علی(علیه السلام)

  حضرت علی (ع) دریای خروشان علم و معرفت است

حوزه/ داشتن بینش صحیح و بصیرت برآمده از آموزه ‌های دینی، نقش بسزایی در تصحیح افعال انسان دارد و بخشی از مفهوم اصلی نیّت و حسن فاعلی در همین عنصر نهفته است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، داشتن بینش صحیح و بصیرت برآمده از آموزه ‌های دینی، نقش بسزایی در تصحیح افعال انسان دارد و بخشی از مفهوم اصلی نیّت و حسن فاعلی در همین عنصر نهفته است؛ بصیرت، قوّه ‌ای است نفسانی که به مدد نور الهی پدید آمده، و موجب می‌گردد تا صاحب آن قوه، حقیقت و باطن امور را - چنان که هست- دریابد. انسانِ با بصیرت، می ‌تواند حق و حقیقت را از باطل تشخیص دهد، صحیح بشنود و بیاندیشد.

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: حدیث ، بصیرت دینی ، شخصیت امام علی(ع) ، امام علی علیه السلام ، اندیشه امام علی(ع) ، بصیرت ، بصیرت افزایی ، حوزه نیوز ، امام علی(ع) ، بصیرت سیاسی ، بیانیه گام دوم انقلاب

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 27 بهمن 1399 | 8:59 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

آثار بصیرت در بیان امام علی علیه السلام

امام علی علیه السلام

سودمندی نگاه چشمان سر

دیدن چشم از حواس پنج گانه جسمی است؛ اثر بخشی و سودمندی نگاه های چشمان بشر بسته به بصیرت است. امام علی(ع) فرمودند: نظرالبصر لایجدی اذاعمیت البصیرة (غررالحکم و دررالکلم ، ج 6 ص 174، حدیث 9972). نگاه چشم زمانی که بصیرت کور باشد سود نمی دهد. با

بصیرت نگاه انسان در دل اشیاء و پدیده ها نفوذ می کند و روابط علی و معلولی حوادث را درک می کند و توانایی تحلیل درست رویدادها و کشف قواعد و سنن الهی را پیدا می کند و می تواند آینده را پیش بینی کند.

آگاهی عمیق حقیقی

در بصیرت آگاهی همه جانبه دقیق و عمیق و صحیح وجود دارد. علم حقیقی جامع پایدار بابصیرت است. امام علی(ع) در این زمینه فرمودند: لاعلم فمن لابصیرة له (غررالحکم و دررالکلم ج6 ، ص 401، حدیث 10773). برای کسی که بصیرتی برای او نیست، علمی نیست! علم سودمندی که بشر را به حق و رستگاری برساند علم با بصیرت است.

در بصیرت آگاهی همه جانبه دقیق و عمیق و صحیح وجود دارد. علم حقیقی جامع پایدار بابصیرت است. امام علی(ع) در این زمینه فرمودند: لاعلم فمن لابصیرة له (غررالحکم و دررالکلم ج6 ، ص 401، حدیث 10773). برای کسی که بصیرتی برای او نیست، علمی نیست! علم سودمندی که بشر را به حق و رستگاری برساند علم با بصیرت است.

شناخت مکر و حیله و خدعه ها

انسان های با بصیرت از سردرگمی، حیرت و سرگردانی و توقف و کجروی رهایی می یابند. «دشمن شناسی» و شناخت مکر و حیله و ترفندها و نیرنگ ها و فریب کاری های دشمن و آگاهی و آمادگی برای خنثی سازی برنامه های دشمن و ناکارآمدسازی ابزارهای آنان، برای اهل بصیرت دشوار و سخت نیست. امیرمومنان امام علی(ع) در نامه به معاویه ، وی را عامل هلاکت ، گمراهی، فریب خوردن، غرق شدن مردم در دریای

جهالت، فرو رفتن در تاریکی ها، غوطه ور شدن در شبهات، به کژراهه رفتن و بازگشت به جاهلیت دانسته اند و تنها اهل بصیرت را رهایی یافتگان از این انحرافات شمرده و نوشته اند: الا من فاء من اهل البصائر فانهم فارقوک بعد معرفتک و هربوا الی الله من موارزتک (نهج البلاغه ، نامه 32) جز

اهل بصیرت که مسیر خود را تغییر دادند و پس از شناخت تو از تو جدا شدند و از یاری کردن تو به سوی خدا گریختند!براساس این بیان علوی: اهل بصیرت «معاویه شناس» بوده و از تمام نقشه ها و فریب کاری هایش گذشته و راه خدا و راه حق را یافته اند و در راه حق گام برداشته و پایدار مانده اند.

موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

تاريخ : دو شنبه 27 بهمن 1399 | 8:56 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

قطب نماي بصيرت

بصیرت چیست و چگونه حاصل می‏شود؟

قطب نماي بصيرت
بصيرت، نورافكن است؛ بصيرت، قطب‌نماست. توى يك بيابان انسان اگر بدون قطب‌نما حركت كند، ممكن است تصادفاً به يك جايى هم برسد، ليكن احتمالش ضعيف است؛ احتمال بيشترى وجود دارد كه از سرگردانى و حيرت، دچار مشكلات و تعبهاى زيادى شود‎. ‎قطب‌نما لازم است؛ بخصوص وقتى دشمن جلوى انسان هست. اگر قطب‌نما نبود، يك وقت شما مى‌بينيد بى‌سازوبرگ در محاصره دشمن قرار گرفته‌ايد؛ آن وقت ديگر كارى از دست شما بر نمى‌آيد

بصيرت، در يك فضاى تاريك، بصيرت روشنگر است. بصيرت راه را به ما نشان مي دهد‎.‎‏..

********************
آثار بصیرت در بیان امام علی علیه السلام

اهمیت و ضرورت بصیرت

«بصیرت دینی» راه تقرب به سوی پروردگار و فلاح و سعادت دنیوی و اخروی و کمال است. امیر مومنان امام علی(ع) با رفتار و گفتار خویش آموزگار بزرگ بصیرت بود و اصحاب خویش را به بصیرت فرا می خواند. در نامه به صحابی باوفای خویش محمد بن ابی بکر، وی را به نبرد با دشمن بر اساس بصیرت فرمان داد و نوشت: فاصحر لعدوک و امض علی بصیرتک (نهج البلاغه، نامه 34). برای نبرد با دشمنت سپاه را بیرون بیاور و با بصیرت و آگاهی عمیق به سوی دشمن حرکت کن!ضرر و زیان های بی بصیرتی فراوان است و پیامدهای بسیار خطرناکی دارد. امام علی(ع)
درباره نداشتن بصیرت فرموده اند: ذهاب البصر خیر من عمی البصیرة (غرر الحکم و درر الکلم، ج4، ص32، حدیث 5182). رفتن چشم و کوری

چشم، از بی بصیرتی و کوری بصیرت بهتر است.همچنین امیر مومنان(ع) در خطبه ای در صحرای صفین بصیرت را نعمت الهی شمردند و فرمودند: فأبدلنا بعد الضلالة بالهدی و اعطانا البصیرة بعد العمی (نهج البلاغه، خطبه 216). خداوند پس از گمراهی ما را هدایت کرد و به جای کوری بصیرت به ما عطا کرد.

آثار بصیرت؛ زیرکی و هوشیاری و بیداری

بصیرت و زیرکی در هم تنیده و با هم است. امام علی(ع) فرموده اند: ایفطنة بالبصیرة (غررالحکم و دررالکلم، ج 1 ، ص 19، حدیث 40). هوش و ذکاوت و زیرکی به بصیرت است. براساس این حدیث علوی هوشمند و زیرک آن انسانی است که توانایی ادراک علل امور و پیوند حوادث و درک راه حق از باطل را پیدا کرده است و در یک کلمه «بصیرت» دارد.

درک عیب ها و رهایی از گناهان

انسان دارای بصیرت، عیب های اخلاقی و اعتقادی و رفتاری خویش را به سرعت می یابد و پس از «عیب شناسی» در راه «عیب زدایی» گام برمی دارد. او گناهان کوچک و بزرگ را می شناسد و خود را از گناهان جدا و پاک می کند. امیرمومنان(ع) در تبیین این دو اثر بصیرت فرموده اند: أبصر الناس من ابصر عیوبة و اقلع عن ذنوبه (غررالحکم و درر الکلم، ج2، ص 410، حدیث 3061). بصیرترین مردم، انسانی است که عیوب خویش را ببیند و از گناهانش باز ایستد. در این حدیث علوی «عیب شناسی» و «رهایی از گناه» دو ویژگی اهل بصیرت شمرده شده است.

آشکار شدن اسرار و ظهور رازها

«بصیرت دینی» مرهون اخلاص و تقوا و الهام بخش علوم بسیار است و کلید گشودن صندوق اسرار عالم و آشکار شدن رازهاست. امیرمومنان امام علی(ع) در این ارتباط فرموده اند: قد انجابت السرائر لأهل البصائر (غررالحکم و دررالکلم، ج4 ، ص 476، حدیث 6676، نهج البلاغه ، خطبه

108) به تحقیق اسرار برای اهل بصیرت گشوده و رازهای درون و پنهان برای آنان آشکار شده است. اهل بصیرت از رازهای جهان باخبرند و از اسرار حوادث آگاهی دارند و با این آگاهی ها می توانند همواره حق را از باطل جدا کنند و راه حق را بیابند و راهنمای دیگران شوند.

موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

تاريخ : دو شنبه 27 بهمن 1399 | 8:53 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

موانع بصیرت

موانع بصیرت

براى بصیرت موانعى وجود دارد که اگر آن موانع باشد نمى گذارد انسان خوب ببیند.یکى از آن موانع شخص گرایى است به جاى معیار گرایى.اگر انسان به اشخاص اتکا کند وملاک او براى حق و باطل، اشخاص باشند در مسیر حرکت دچار انحراف مى شود.

موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 11 دی 1399 | 9:10 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

عقل و علم در بصيرت

بصیرت چیست و چگونه حاصل می‏شود؟

عقل و علم در بصيرت
هرچند كه علم و شناخت از واقعيت ها و حقايق، بسيار اساسي و مفيد است ولي از آن جايي كه علم به معنايي دانايي است هرگز نمي تواند چنان كه بايد و شايد در يافتن مسير اصلي كمك كند.

دانايي و دانش، به عنوان مقدمه مي تواند به بصيرت بخشي و روشنگري كمك كند ولي آن چه به آدمي كمك مي كند تا اهل بصيرت شود عقل است.

بسياري از اهل علم و دانايي به سبب فقدان عقلي كه پاي هواي نفس را عقال كند و بند راهش شود، گرفتار بدبختي و شقاوت ابدي شده اند؛ زيرا آگاهي و دانايي نسبت به جهان واقعيت ها بلكه حتي حقايق ملكوتي هستي، نمي تواند نگرش و رفتار شخص را مشخص كند؛ اين جاست كه عقل به عنوان عامل مهم نگرش ساز وارد عمل مي شود.

عقل انساني است كه همانند پيامبر دروني و وجدان بيدار فطرت، آدمي را نسبت به آن چه يافته و آگاه شده، با انگيزه مي سازد و انگيزه حركتي را براي تحقق حقايق فراهم مي آورد. در حقيقت عقل آدمي به وي كمك مي كند تا از شناخت خويش نسبت به واقعيت ها و حقايق به درستي بهره گيرد و پس از سنجش و داوري، در مسيري قرار گيرد كه او را به سوي كمال و حقايق هستي سوق دهد.


 

موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

تاريخ : پنج شنبه 11 دی 1399 | 9:9 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

راه تحصيل بصيرت

بصیرت چیست و چگونه حاصل می‏شود؟

راه تحصيل بصيرت

براي نيل به مقام رفيع بصيرت بايد به بازسازي و اصلاح نفس خويش پرداخت.

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 11 دی 1399 | 9:6 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

روز_قدس ، فریاد علیه اسراییل غاصب

روز قدس نماد بیداری ملت‌های مسلمان و روحیه استکبارستیزی آنان است

#روز_قدس ، فریاد علیه اسراییل غاصب


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب

تاريخ : دو شنبه 3 آذر 1399 | 6:14 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

چرا مرگ بر اسراییل می گویید ؟!!!!!

چرا مرگ بر اسراییل می گویید ؟!!!!!

❎ پاسخ به مطالب انحرافی مهدی خزعلی ❎ 


مهدی خزعلی کیست؟!!! ⬅  فرزند  آیت الله ابوالقاسم خزعلی ( ره) و. متخصص چشم پزشکی است و از منتقدان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی می باشد . تا کنون چندین بار بخاطر انتشار مطالب انحرافی بازداشت و زندانی شده است. مرحوم آیت الله خزعلی در زمان حیاتش از فرزندش مهدی اعلام برائت کرد .

مهدی خزعلی

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 3 آذر 1399 | 6:7 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

شعر درباره قدس : #سلام_بر_قدس

ای قدس ! ظهور مُنتَظر نزدیک است...

شعر درباره قدس : #سلام_بر_قدس


سلام بر دل پرخون مسجدالاقصی
به مسجدی که خداوند گفت بارکنا

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 3 آذر 1399 | 6:2 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

چرا از فلسطین حمایت می کنیم

 ادعای ابراهیم یزدی درباره روز قدس /سطل آبی که روی اسراییل ریخته نشد/بازخوانی پیام روز قدس امام خمینی

چرا از فلسطین حمایت می کنیم؟!!!

✅  *ما انسان دوست هستیم .......*

  ✌ *روز قدس گرامی باد.* ✌


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب

تاريخ : دو شنبه 28 مهر 1399 | 6:6 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

راهی که طی کرده ایم...... جوانان عزیز حتما بخونید

20105

راهی که طی کرده ایم...... جوانان عزیز حتما بخونید .

⏳. *راهی که طی کرده ایم .......*  ✌

 پیشنهاد مطالعه برای #جوانان .

   
موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب

تاريخ : دو شنبه 28 مهر 1399 | 6:3 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

ماجرای قتل رومینا اشرفی

ماجرای قتل رومینا اشرفی توسط پدرش پدر روبینااشرفی کیست دوست پسر روبینا اشرفی کیست

ماجرای قتل رومینا اشرفی

❎. *متنی در شرح ماجرای رومینا اشرفی :*

⚠  ماجرا تلخ و غمناک است ، کشته شدن دختر نوجوان ۱۳ ساله توسط پدر ، واقعا قلب هر انسانی را به درد می آورد ، براستی چرا و چگونه پدری حاضر میشود دختر نازدانه خود را بطرز فجیع بکشد. باید این ماجرا ریشه یابی شود و علتها و انگیزه ها ، مشوقها و زمینه های این اتفاق شوم واکاوی شود.


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 28 مهر 1399 | 6:0 بعد از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

هشدارهایی که شنیده نشد

بصیرت چیست؟وراه بدست آوردن وحفظ آن کدام است؟

❎  *هشدارهایی که شنیده نشد !!!!!* 
موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب

تاريخ : چهار شنبه 20 شهريور 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

رابطه تقوا و بصیرت

 بصیرت دستاورد تقوا

 از مباحث گذشته به دست آمد که روشن ضمیری در پرتو تقوای الهی پدیدار می شود و می توان گفت تقوا ستون خیمه بصیرت است. یعنی اگر انسان در مقابل هوا و هوس و وساوس شیطانی خود نگه دارد و با اطاعت از امر الهی از ورود به حوزه منهیات و منکرات پرهیز کند، نتیجه کار او پاداش گرانمایه ای است به نام »فرقان«. بر این اساس او در پرتو روشن بینی اش حق را از باطل به درستی تشخیص و تمیز می دهد.

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: تقوا ،بصیرت ،خدا ،قرآن ،عقل ،تقوا و بصیرت ،انسان ،نور

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 20 شهريور 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

رابطه تقوا و بصیرت

رابطه تقوا و بصیرت

 مقدمه

 در ادبیات دینی ما »تقوا« و »بصیرت« هر دو جایگاهی بلند دارند. شاید بتوان گفت که در قرآن و سنت و سیره بزرگان دین بر مفهوم »تقوا« بیش از همه تأکید شده است. همچنین اهمیت والای »بصیرت« در قرآن و سنت و سیره بزرگان دین با نگاهی به متون و نصوص دینی و تاریخی بر ما مکشوف می شود. علاوه بر این در حال حاضر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت اللَّه العظمی خامنه ای مدظله العالی بارها و بارها بر این دو مفهوم در سخنرانی ها و نمازهای جمعه تأکید کرده اند. این اهمیت و توجه ویژه ما را برمی انگیزاند تا ضمن شناخت این دو مفهوم به رابطه بین آنها توجه کنیم و از خود بپرسیم چگونه تقوا موجب بصیرت می شود؟

 


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 20 شهريور 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

بصیرت از منظر نهج البلاغه

 منابع بصیرت

 اندیشمند، افزون بر تدبیر و تدبر عقلانی و درک و دریافت فطری، برای کسب و تقویت بینش خود، از منابع مهم سود می جویند و به قلمرو بصیرت خود، وسعت می بخشند و آنها عبارتند از:

 1. قرآن کریم:

 انس و الفت با قرآن به بصیرت آدمی می افزاید، چنانکه حضرت علی علیه السلام فرمود:

 وَ ما جالَسَ هذَا الْقُرآنَ اَحَدٌ اِلّا قامَ عَنْهُ بِزیادَةٍ اَوْ نُقْصانٍ زِیادةٍ فی هُدی وَ نقصانٍ مِنْ عَمی...(همان، خطبه 176)

 کسی با قرآن همنشین نمی شود مگر این که با فزونی و کاستی برخیزد؛ فزونی هدایت و بصیرت و کاستی کوربینی (و کوردلی).

 2. سنت اهل بیت علیه السلام:

 سیره و سنت نبوی و آثار به جای مانده از اهل بیت علیه السلام معدن غنی بخش معرفت و بصیرت است. امیرمؤمنان علیه السلام درباره پیامبراعظم صلی الله وعلیه وآله فرمود:

 او طبیبی است که با ابزار گونه گون درمان، در پی بیماران می گردد، داروهای درمانی خود را خدشه ناپذیر آماده دارد و ابزار جرّاحی را به کمال گداخته باشد، تا آنها را برحسب نیاز برای درمان قلب های کور، گوش های کر و زبان های لال به کار گیرد.(همان، خطبه 106)

 3. تاریخ و آثار گذشتگان:

 حضرت علی علیه السلام می فرماید:

 اَوَ لَیسَ فی آثارِ الاَوَّلینَ مُزْدَجر، وَ فی آبائکمُ الماضینَ تَبْصِرَةُ وَ مُعْتبر اِنْ کنْتُمْ تَعقِلُونَ(همان، خطبه 98)

 اگر خرد خویش را به کار گیرید، آیا در آثار پیشینیان تان مایه های هشدار و در سرگذشت پدران تان درس های عبرت و بصیرتی نیست؟

 نتیجه گیری

 از آنچه گفتیم به این نتیجه می رسیم که:

 بصیرت ارزش حیاتی دارد و اساس خودشناسی است به همین جهت در تعالیم دینی به داشتن آن امر شده و ائمّه علیهم السلام نیز دستور می دادند که پیروانشان بر مدار بصیرت عمل کنند زیرا که بصیرت، شرط شکوفایی علم و حکمت است و بدون آن نمی توان به مرحله »یقین« رسید.

 بصیرت دینی با عواملی به دست می آید که ذکر خدا، خودسازی، تلاوت قرآن و نفی وابستگیهای مادّی از جمله آنها هستند.

 آرزوهای بلند و دست نایافتنی، عشق ها، وابستگیهای کاذب، فتنه های اجتماعی از موانع بصیرتند با وجود هر یک از آنها، عقل و تدبیر، کارآمدی خود را از دست می دهد و فاقد بصیرت می گردد.

 افراد بصیرتمند بانشانه هایی شناخته می شوند، همانند: 1. نگاه عبرت آموز ودیدن باطن حوادث 2. تغییر موضع و ترک جبهه باطل و بازگشت به جبهه حق. 3. حرکت سنجیده و هدفمندانه، 4. مشاوره با اهل نظر 5. زمان شناسی 6. و دشمن شناسی.

 گرچه بصیرت، ریشه در سرشت آدمی دارد ولی از راه ها و منابع معتبر، می توان به قلمرو آن افزود که قرآن کریم، سیره و سنت اهل بیت علیهم السلام و تاریخ و آثار گذشتگان از جمله آنها هستند.


موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت

تاريخ : چهار شنبه 20 شهريور 1399 | 4:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |
صفحه قبل 1 2 صفحه بعد
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.