ماجرای داویت گارجا در نزدیکی تفلیس و غارهای ۵ هزار ساله ی آن!

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

ماجرای داویت گارجا در نزدیکی تفلیس و غارهای ۵ هزار ساله ی آن!

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

ماجرای داویت گارجا در نزدیکی تفلیس و غارهای ۵ هزار ساله ی آن!

ماجرای داویت گارجا در نزدیکی تفلیس و غارهای ۵ هزار ساله ی آن!

داویت گارجا در تفلیس | David Gareji Monasteri St. David Lavra

گرجستان یکی از زیباترین کشورهای جهان از لحاظ دارا بودن طبیعت و جاذبه های تاریخی و باستانی است. در اطراف شهر تفلیس که هم پایتخت گرجستان است و هم شهری بسیار پر جاذبه و زیبا است، یکی از جالب انگیزترین جاذبه های کشور گرجستان یعنی مجموعه ی داوید یا داویت گاراجا (David Gareji) قرار گرفته است. شاید کمتر کسی باشد که با این جاذبه آشنا باشد اما یکی از جاذبه هایی که در بازدید از گرجستان نباید از دست بدهید همین داویت گارجا در تفلیس است. اگر شما علاقه مند هستید که مجموعه ی تاریخی داویت گارجا در تفلیس را بشناسید در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید.

داویت گارجا در تفلیس | David Gareji Monasteri St. David Lavra

همه چیز درباره ی داویت گارجا در تفلیس

خیلی از کسانی که به گرجستان سفر می کنند در سفر اولشان به این کشور و در بازدیدشان از شهر تفلیس؛ مجموعه ی داویت گارجا، دیوید گارجای یا اصلا حتی دیوید گارجی را نمی شناسند اما از سفرهای بعدی خود بدون شک یکی از جاهایی که ترجیح می دهند که باز هم از آن دیدار کنند، داویت گارجا در تفلیس است. سوال اولی که درباره ی این مجموعه پیش می آید این است که؛ داویت گارجا اصلا کجاست و دقیقا به چه مکانی اطلاق می شود؟

داویت گارجا در تفلیس یکی از بزرگ ترین مجموعه های خانقاهی در سراسر کشور گرجستان است. جالب است این را بدانید که بسیاری از چهره های معروف و تاریخ ساز دوران های مختلف تاریخی از دوره های باستانی گرفته تا دوره های معاصر کشور گرجستان در آن جا زندگی می کرده اند. این مجموعه ی تاریخی بین قرن های ۶ تا ۱۷ میلادی ساخته شده است. نکته ی جالب انگیزی که درباره ی این مجموعه وجود دارد این است که به طور کلی داویت گارجا در تفلیس بر روی یک صخره ی سنگی کنده کاری شده است. این بنای تاریخی و بسیار کهن سال سنگی روزی روزگاری بزرگ ترین صومعه ی سلطنتی در سراسر گرجستان بوده است.

در ساخت دوایت گارجا می شود گفت که تقریبا تمامی سبک های هنری و معماری از قرن ۶ میلادی به بعد در آن به کار رفته است. در مجموعه ی داویت گارجا در تفلیس شما می توانید تا ۱۳ صومعه را با هم ببینید. در ادامه ی اسپل انگلیسی نام این مجموعه که نگاه کنید خواهید دید نام لاورا (Lavra) نیز آورده شده است.

 
راه های دسترسی به داویت گارجا در تفلیس

می توان از صومعه ی مهم و بسیار مشهور لاورا به عنوان تنها مکانی که امروزه هم محل زندگی است و هم مکانی تاریخی و جاذبه محور در این مجموعه ی تاریخی نام برد. دیگر صومعه ی مهم منطقه داویت گارجا در تفلیس را می توانیم صومعه ی اودابنو (Udabno) معرفی نماییم. این صومعه که در بالای تپه ای قرار گرفته است، دارای ویژگی های مهمی است.

از جمله ی این ویژگی های منحصر به فرد صومعه ی اودابنو می توان به نقاشی های زیبا و بسیار با ارزشی که بر روی دیواره هایش نقش بسته است، نام ببریم. داوید گارجا یکی از اماکن بسیار دیدنی نه تنها در تفلیس بلکه در سراسر کشور گرجستان به شمار می رود. از لحاظ جغرافیایی داویت گارجا در تفلیس در تپه های این ناحیه ی نیمه بیابانی است. امروزه این منطقه بین مرز دو کشور گرجستان و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. ساختمان های موجود در این منطقه به طور طبیعی با چشم اندازهای طبیعی این منطقه ترکیب شده اند. جالب است درباره ی معماری داویت گارجا این را بدانید که اتاق هایی که در مجموع ۱۳ صومعه ی آن ساخته شده اند همه از سنگ ساخته شده اند.

بیشترین چشم اندازی که شما بر فراز داویت گارجا در تفلیس دارید، از فراز یک صخره ی بسیار زیبا است که مخصوصا مناظر بسیار زیبایی را از تپه های تیز و سبز در سمت آذربایجان به شما نشان می دهد. در سفر به داویت گارجا یادتان نرود که در نهایت این منطقه در واقع یک اقلیم نیمه بیابانی است. داویت گارجا تنها دارای صومعه نیست بلکه، غار داویت گارجا هم یکی از دیدنی های این جاذبه است. در صخره‌ های بر افراشته شده ی کشور گرجستان این غارهای صخره ای قرار گرفته است که با کشور آذربایجان دارای مرزی مشترک می باشد.

 
تصویری از مسیح در داویت گارجا

این غار رازآلود، در طول تاریخش با تغییرات زیادی تا به حال روبرو شده است. این غار در طی تغییراتش اول به یک صومعه و محل مذهبی تبدیل شده است. راهبانی که به این غار پا گذاشته اند آن را به ۵ هزار سلول تبدیل کردند که هر سلول در اختیار یک راهب قرار می گرفته است. در حال حاضر صومعه هایی که در این غار ساخته شده اند بسیار دیدنی هستند و خود جاذبه ای جالب به حساب می آیند. داخل این اتاق ها از نقاشی های مذهبی هزار ساله پوشیده شده است.

با این که بسیاری از این نقاشی ها در حال حاضر از دست رفته اند اما با این حال، برخی از نقاشی های موجود در این اتاق ها به شکل فوق العاده خوبی حفظ شده اند. با توجه به این که در حال حاضر در نیمه ی اول و خوش آب و هوای سال هستیم باید درباره ی داویت گارجا در تفلیس به شما بگوییم که؛ این مکان در اوایل فصل تابستان با گل های رنگارنگ بسیاری پوشیده می شود.

داویت گارجا

راه های دسترسی به داویت گارجا در تفلیس

بهترین راه برای رفتن به داویت گارجا، حرکت از سمت تفلیس است. از تفلیس به سمت این مکان تاکسی های خطی زیادی موجود هستند که تنها با پرداخت حدودا بین ۱۲۰ لاری برای هر نفر، شما و همراهانتان را به مقصد مورد نظر و این مجموعه ی تاریخی و شگفت انگیز خواهند رساند. همچنین می توانید از خدمات خطوط حمل و نقل گِرِجی (Gareji  Line service) با پرداخت حدودا ۲۵ لاری استفاده نمایید. یکی از نکاتی که درباره ی حمل و نقل به داویت گارجا در تفلیس وجود دارد این است که در هر دو صورتی که شما بخواهید به این مجموعه بروید، به هر حال راننده در محل مورد نظر صبر می کند تا پس از انجام گردش در این مجموعه شما را به مقصد مورد نظرتان برساند. در ضمن از تفلیس تا داویت گارجا نزیدک به ۱ ساعت راه در پیش رویتان خواهید داشت.

 

مختصری درباره ی گرجستان

از آن جایی که در بهترین فصل های سال برای مسافرت هستیم و چند مدتی است که گرجستان یکی از بهترین مقصدهای مسافرتی برای ما محسوب می شود، همینطور حالا هم که با داویت گارجا در تفلیس آشنا شدید، بیایید تا مختصری درباره ی کشور گرجستان بدانیم.

گرجستان کشوری است در منطقه‌ ی قفقاز قرار گرفته است. گرجستان یکی از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور در سواحل دریای سیاه قرار گرفته و مرز بین اروپا و آسیا را شامل می شود. شلوغ ‌ترین و مهم ‌ترین جاده‌ ی تجاری دنیای باستان یعنی جاده‌ ی ابریشم از این کشور هم عبور می‌ کرده و موجب رونق اقتصادی و فرهنگی این منطقه شده است که یکی از نمونه هایش، داویت گارجا در تفلیس است. به دلیل قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا، این کشور قرن‌ های متمادی تحت تسلط امپراتوری‌ های مختلف بوده است. نشانه ‌هایی از این تاریخ پرفراز و نشیب را می ‌توان به وضوح در آثار باستانی و معماری گرجستان مشاهده کرد که قدمت آنها به قرن ۵ پیش از میلاد باز می ‌گردد. گرجستان با وجود وسعت کمی که دارد، تنوع آب و هوا و جاذبه ‌های طبیعی آن قابل توجه است؛ از کوه ‌های بسیار بلند بالای آن با آب‌ و‌ هوای کوهستانی تا مناطق ساحلی دریای سیاه و دره‌ های سر سبز.

گرجستان

گرجستان کشوری به سرعت در حال توسعه است. از اواسط دهه‌ ی ۲۰۰۰ میلادی صنعت گردشگری این کشور شروع به گسترش یافتن کرده است و زیرساخت‌های گردشگری در این کشور در حال افزایش و بهبود هستند؛ به نحوی که روز به روز بر تعداد گردشگران این کشور افزوده می ‌شود. گرجستان از مقاصد محبوب خارجی برای ایرانیان هم هست و بسیاری از هموطنانی که قصد دارند در تعطیلات خود سفرهای خارجی را امتحان کنند، گرجستان را انتخاب می‌ کنند.

شهرهای کوچک و تاریخی، صومعه ‌ها و کلیساهای دیدنی، کوه ‌های سر به فلک ‌کشیده، غذاهای لذیذ و اهالی مهربان و مهمان ‌نواز از عواملی هستند که دست به دست هم داده ‌اند تا گرجستان به مقصدی ایده ‌آل برای سفرهای خارجی تبدیل شود. آب‌ و هوای گرجستان از سمت غرب تحت تاثیر آب ‌و ‌هوای نیمه ‌گرمسیری و از سمت شرق تحت تاثیر آب ‌و ‌هوای قاره‌ ای است. منطقه ‌ی کوهستانی قفقاز بزرگ مانع از ورود هوای سرد از سمت شمال می ‌شود. آب ‌و‌ هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت دریای سیاه در نواحی کم‌ ارتفاع ساحلی مشاهده می ‌شود. ارتفاع از سطح دریا و فاصله تا دریای سیاه، تفاوت آب‌ و ‌هوایی را در مناطق مختلف ایجاد می‌ کند.

در مجموع گرجستان یک مقصد چهار فصل است. در واقع می ‌توان گفت فصل پرگردشگر و کم ‌گردشگر در مقایسه با دیگر کشورهای توریستی، در گرجستان وجود ندارد و در تمام طول سال می‌ توان به این کشور دیدنی سفر کرد. این کشور با توجه به موقعیت و تنوع جغرافیایی که دارد، آب‌ و ‌هوای متفاوتی دارد که بیشتر نیمه گرمسیری است. در مجموع در هیچ کدام از ماه ‌های سال محدودیتی برای سفر به گرجستان وجود ندارد.

نمایی از تفلیس

گرجستان به خاطر غذاهای لذیذش شهرت دارد. در این کشور انتخاب‌های زیادی برای غذا خوردن دارید. هم رستوران‌ های کوچک و بزرگ با قیمت‌های مختلف و هم غذاخوری ‌های خیابانی که معمولا غذاهای ارزان ‌تری دارند. غذا و نوشیدنی در گرجستان در مجموع قیمت ‌های مقرون ‌به‌ صرفه ‌ای دارند و یکی از جذاب ‌ترین بخش‌ های سفر شما، امتحان کردن طعم متفاوت و فراموش نشدنی آن ها است.

تنوع جاذبه‌ های طبیعی یکی از دلایل محبوبیت گرجستان برای گردشگران است. کوهستان‌های متعدد، شرایط مناسبی برای انواع تفریحات و ورزش‌های فضای باز فراهم کرده است؛ پیاده ‌روی در دل طبیعت، کوه ‌نوردی، اسنوبرد و اسکی از فعالیت ‌های محبوب در گرجستان هستند. علاوه بر مناطق کوهستانی، نواحی ساحلی و نیمه‌گرمسیری هم در این کشور وجود دارد. آب‌ و ‌هوای ملایم، آثار معماری باشکوه، سایت‌های باستان ‌شناسی و پایتختی مدرن و زیبا از دیگر جذابیت ‌های گرجستان هستند که توجه گردشگران را جلب می ‌کنند.


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


موضوعات مرتبط: عجایب خلقت
برچسب‌ها: عجایب خلقت

تاريخ : چهار شنبه 28 / 5 / 1399 | 4:0 | نویسنده : اکبر احمدی |
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.