همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن

 

همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن

 

همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن,همسرکشی, پرونده های همسر کشی

همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن

 

 

 

پرونده های همسر کشی با انگيزه های مختلف دائم در حال شکل گیری هستند. با قتل یکی از زوجین، بستگان دو خانواده در برابر هم صف آرایی کرده و فرزندان آنها هم در پرتگاه نابودي قرار می گیرند. بررسی پرونده هایی که خبرهای آن به صفحه حادثه ها راه پیدا کرده حکایت از این دارد که بیش تر این حادثه ها در جریان خیانت یکی از زوجین شکل گیرد که اما خیانت صورت گرفته عمدتا ریشه در مسایل اقتصادی دارد.

 

بیش تر مردان هستند که همسران خود را به قتل می رسانند. امار بین زنان و مردان در این مسئله برابر نیست و زنان بیش تر در رابطه خانوادگي قربانی میشوند . در همسرکشی کلا انگیزه ها متفاوت است، ولی چند علل وجود دارد که معمولاً در بخش اعظم قتل ها شبیه است؛ یکی این که مدام در جنایت همسرکشی( خصوصا در بین مردان) پای فرد ثالثی در بین است.

 

 

 

همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن,همسرکشی, پرونده های همسر کشی

همسرکشی مردان

 

 

 

این قتل ها معمولاً قتل ناموسی هستند و شوهر فکر ميکند یا می بیند که مورد خیانت واقع ميشود و بجاي پیگیری راه قانونی، در اثر خشم، اقدام به قتل همسر ميکند . علت دومی که مردان مبادرت به قتل ميکنند بحث فقر است. فقر علت العلل تمامی جنایات است. فقر دنیوی، فقر فرهنگی می آورد و نمی شود از آن غافل شد.

 

 

 

در همسرکشی زنان یکی از مواردی که کم تر به آن توجه ميشود ، میزان زیاد سختگيري و اطاله دادرسی یا سختگيري درخصوص طلاق زنان است. دلایلی که در قانون وجود دارد و سختی های دادگاه و اثبات عسر و حرج توان زنان را می گیرد و عموما همسرانشان هم با طلاق مخالفت ميکنند . ما از این موارد هم زیاد داشتیم که زنان وقتی خسته میشوند و تمام سعی خود را ميکنند و نمی توانند موفق شوند، تلاش ميکنند بصورت فیزیکی همسرشان را از بین ببرند و به قول خودشان از جهنم نجات پیدا کنند.

 

 

 

در همسرکشی نباید از سختی های مالی غافل شد که مرد به لحاظ سختی های زندگی نمی تواند از پس خرج زن و بچه بربیاید و همسر و فرزندانش را به قتل می رساند، ولی مسأله بیش تر بدگمانی، بدبینی، حسادت و درمیان بودن پای فرد ثالث است که باعث اختلاف دو طرف ميشود و جز انگيزه های مهم براي همسرکشی است

 

 

 

همسرکشی و راه‌های رویارویی با آن,همسرکشی, پرونده های همسر کشی

بررسی دلایل همسرکشی

 

 

 

دریچه های وارد شدن به خیانت

 

بسياري از افرادی که دست به قتل همسر خود ميزنند ازدواج در سن کم یا اجبار به ازدواج را عاملی براي درگیر شدن با خشونت در جریان زندگی خود ميدانند . برخی از انتخاب های نخست امکان دارد درست نبوده یا با چشم بسته انجام گرفته باشد. برخی زوجین زمان ازدواج چندان اگاهی ندارند.

 

 

 

ابزار ها و شیوه های گوناگون هم نتوانسته پیش از ازدواج براي آدم ها شناخت کامل و کافی به وجود آورد و همین سبب ميشود وضعیت متفاوت حاکم شود. زندگی دارای فراز و نشیب های زيادي است و هر روز وضعیت اقتصادی تغيير ميکند و با این وضعیت کار و بازار کار در خانواده ها اثرات منفی و جبران ناپذیری به جا می گذارد و باعث پیدایش اختلافات شود. سن ازدواج هر چه بالاتر میرود ممکن است در فرد بخاطر مورد های گذشته تغيير بوجود بیاید. بهرحال یکی از علل این تجربیات گذشته است.

 

این تجربیات امکان دارد از طرف اشخاص ترک شود ولی بصورت یک بازگشت رفتاری، هرلحظه در آنها بروز کند. بدین ترتیب یاد گذشته و بررسی آن یکی از دریچه هایی است که زوجین را وارد به مرحله خیانت ميکند .

 

 

 

راه های پيش‌گيري از همسر کشی

 

از جمله کارهایی که میتوان انجام داد تا این خشونت ها منجر به قتل نشود ترک کردن صحنه دعوا است، آب خوردن و لحظه ای تأمل کردن تا بر غضب و عصبانیت غالب شد. و بعد در درجه نهایی طلاق آخرین و بهترین راه براي زوجینی است که نمی توانند بر مشکلاتی که با یکدیگر دارند غلبه کنند.

 

 

 

به زوجين پيشنهاد مي شود برای حل تعارضات و مشكلات احتمالي هميشه قبل و پس از ازدواج برای ارزيابي روابط زن و مرد و برنامه ريزي بهتر برای پيشرفت هر از چندگاه به يك مركز روانشناسي و مشاوره مطمئن مراجعه نمايند تا از وقوع حوادث احتمالي پيشگيري گردد.

 

 

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته 

 

 

 

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


موضوعات مرتبط: زنا شویی
برچسب‌ها: زناشویی

تاريخ : دو شنبه 20 / 6 / 1400 | 8:57 | نویسنده : اکبر احمدی |
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.