.post img { max-width: 500px; /* Adjust this value according to your content area size*/ height: auto; سه سناریو برای کرونا؛ بدترین و محتمل‌ترین سناریو چیست؟ | همه‌گیری کرونا تا ۷۰ درصد مردم جهان مبتلا ش

- در سناریوی اول موج اول فعلی همه‌گیری کووید-۱۹ با رشته‌ای از موج‌های مکرر کوچکتر در طول تابستان آینده و بعد به طور مداوم برای یک دوره یک تا ۲ ساله دنبال می‌شود. اندازه این موج‌ها به تدریج کاهش می‌یابد و همه‌گیری در زمانی در سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد.

ظهور این موج‌های کوچک بر حسب مناطق جغرافیایی ممکن است متفاوت باشد و به شدت اقدامات کاهنده شیوع (mitigation) در کشورها هم بستگی دارد.

۲- در سناریوی دوم که بدترین و محتمل‌ترین سناریو است، موج فعلی همه‌گیری با موج بسیار بزرگتری در پاییز و زمستان امسال (۲۰۲۰) دنبال می‌شود و با یک یا چند موج کوچکتر در سال ۲۰۲۱ پایان می‌یابد.

این سناریو شبیه روند همه‌گیری جهانی آنفلوانزای اسپانیایی سال ۱۹۱۸ و همه‌گیری جهانی آنفلوانزای خوکی یا آنفلوانزای H1N1 در سال ۲۰۰۹ است.

۳- در سناریوی سوم موج فعلی شیوع کرونا تنها موج آن است و در ماه‌های بعد همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ به شکلی به اصطلاح «آهسته ‌سوز» در می‌آید که در آن مواردی از سرایت و عفونت جدید بدون الگوی موجی واضح گزارش می‌شود. این الگو نیز تا حدی بر حسب مناطق جغرافیایی و شدت اقدامات کاهنده شیوع تغییر می‌کند.

البته تولید واکسن ویروس کرونا ممکن است هر یک از سناریوها را تحت تاثیر قرار دهد.

این پژوهشگران می‌گویند ویروس جدید کرونا با نام رسمی ویروس «سارس-کوو-۲» ممکن است همچنان در جمعیت انسانی در گردش بماند، الگوی فصلی پیدا کند و در طول زمان از شدت آن کاسته شود و به همان مسیری برود که چند نوع کمتر بیماری‌زای قبلی ویروس‌های کرونا که عامل سرماخوردگی هستند یا ویروس‌های آنفلوانزای عامل همه‌گیری جهانی که بعدا جزو آنفلوانزاهای فصلی شده‌اند، رفته‌اند.

کد خبر 507816

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: كروناويروس

تاريخ : چهار شنبه 15 / 2 / 1399 | 8:59 | نویسنده : اکبر احمدی |