.post img { max-width: 500px; /* Adjust this value according to your content area size*/ height: auto; چگونه بخشندگی را به کودکمان بیاموزیم؟


چگونه بخشندگی را به کودک بیاموزیم,یاد دادن بخشش به کودک,تربیت کودک

چگونه بخشندگی را به کودکمان بیاموزیم؟

 

پرورش روح گذشت و ایثار در فرزند یکی از آن تدابیر تربیتی مهم است که اثراتی بس فراوان در ابعاد متفاوت زندگی اکنون و آینده کودک امروز و بزرگسال فردا دارد. نهادینه شدن روحیه بخشش و فداکاری باعث می شود اندیشه کمک رسانی در اولویت ارزشمندیهای اخلاقی فرزند واقع گردد. برای آموزش بخشندگی به کودک و کاهش حس خودمحوری در او می‌توان از راهکارهای که در ادامه به آن پرداخته‌ایم بهره برد. با بیتوته همراه باشید.

 

 

 

 

چگونه بخشندگی را به کودکان بیاموزیم؟

این قابل درک است که کودکان زمانی که دوستی کار نادرستی انجام می‌دهد احساس خشم، ناراحتی و بی‌قراری کنند. شاید والد یا دوستی حرف ناخوشایندی بزند و یا کودکی مثلا یک اسباب بازی عزیز و دوست داشتنی را بشکند، رازی را فاش کند و یا او را مسخره کند. در این صورت هیچ بعید نیست که کودک دچار خشم و عصبانیت شود. هرچند که معمولا گفته می‌شود کودکان زود فراموش می‌کنند و قهر و آشتی آنها دوامی ندارد اما این مساله در واقع به شخصیت و روحیه کودکان ربط دارد.

 

 

 

 

 

اهمیت خصلت بخشندگی در کودکان

مهم است که بچه ها بدانند بخشندگی و گشاده دستی همیشه به معنی پول دادن و دست به جیب بودن نیست. کمک به دیگران، عبادت بیماران و به خاطر دیگری از حق خود گذشتن و… همه نشان از بخشندگی و داشتن قلبی مهربان دارد و گاهی یک لبخند صمیمانه، بوسه ای گرم، پاک کردن اشک های یک چشم و شاد کردن دیگران، می تواند بخشندگی محسوب شود. 

 

سعی کنید از سنین کودکی بخشیدن را به فرزندتان آموزش دهید. این رفتار را باید در شخصیت و روحیه وی نهادینه کنید و باعث ماندگاری آن شوید. کودکانی که بخشیدن را یاد نمی‌گیرند، در بزرگسالی به افرادی عبوس و تندمزاج تبدیل می‌شوند. از طریق بخشیدن، کودکان ارزش همدردی را نیز درون خود رشد می‌دهند.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: چگونه بخشندگی را به کودکمان بیاموزیم؟

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 3 / 8 / 1398 | 6:0 | نویسنده : اکبر احمدی |


آموزش دفاع کردن از خود به کودکان,دعوای کودکان,تربیت کودک

چگونه به فرزندم بیاموزم از خود دفاع کند؟

 

چگونه به فرزندم بیاموزم از خود دفاع کند؟ آیا باید پسرم یا دخترم دیگران را کتک بزند؟ در مقابل کتک زدن فرزندم چه باید بکنم؟ چه چیزی باید به بچه ام آموزش بدهم تا بتواند در مقابل بچه های زورگو کم نیاورد؟ آیا باید اجازه داد کودکان کتک بزنند ؟

 

 

 

 

کودکانی که نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند

بازی کردن کودک با بزرگ تراز خودش

یکی از این  گروه کودکانی هستند که با بزرگتر از خودشان همبازی می‌شوند و اختلاف سنی بین آنها بیشتر از ۲ سال است؛ این کودکان در طول بازی با کودکان بزرگتر از خودشان اختلاف نظر پیدا و در برابر کودکان بزرگتر از خودشان احساس ناتوانی می‌کنند بنابراین نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند.

 

عدم تعامل کودک با دیگران

دلیل سوّم تعامل کم بچّه‌ها با همسالان خود است. زمانیکه کودک، تعامل کمی با دوستان و هم بازی های خود دارد و همین امر باعث می‌شود که او تنها بزرگ شود؛ بچّه‌هایی که تنها بزرگ می‌شوند، تعاملات ضعیفی در جامعه دارند. کودکانی که تک فرزند هستند به علت اینکه همبازی مناسب سن خودشان را ندارند اغلب نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند همچنین خواهران و برادرانی که بین آن‌ها خیلی حسادت وجود دارد  رقیب یکدیگر می‌شوند، یکی از این فرزندان در دسته کودکانی قرار می‌گیرد که نمی‌تواند از خودش دفاع کند. همپنین زندگی‌های آپارتمان نشینی، محیطی است که ممکن است این محدودیت ها را برای کودک به وجود آورد.

 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: چگونه به فرزندم بیاموزم از خود دفاع کند؟

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 3 / 8 / 1398 | 6:0 | نویسنده : اکبر احمدی |


نقش مدرسه در تربیت کودک,اهمیت مدرسه,تاثیر محیط مدرسه بر کودک

مدرسه و تکوین شخصیت کودک

 

مدرسه از مهم ترین نهادهاى اجتماعى، تربیتى و آموزشى و اصلى ترین رکن تعلیم و تربیت است که به منظور تربیت صحیح دانش آموزان در ابعاد دینى، اخلاقى، علمى، آموزشى، اجتماعى و کشف استعدادها و هدایت رشد متوازن روحى و معنوى و جسمانى آنان تأسیس و اداره مى شود.

 

 

 

 

اثرپذیری کودک از فضای فیزیکی، روانی و آموزشی مدرسه

مدرسه موسسه ای اجتماعی است که یک دانش آموز در سطوح متعدد اجتماعی، اقتصادی، هوشی و سنی با دیگر دانش آموزان و افراد برخورد کرده و ضمن هماهنگی خود را به سلاح علم مجهز نموده و در کنار آن صفات لازم تکاملی را نیز به تدریج می آموزد.

 

لحظاتی را که کودک در مدرسه سپری می نماید از مهم ترین و حساس ترین لحظات زندگی او می باشد. فضای مدرسه تحت تأثیرعناصرگوناگونی از قبیل معلم، مدیر، ناظم، مستخدم، مسئول تربیتی و همکلاسی ها قرار داردکه همه آنان می توانند برای دانش آموزان الگو و سرمشق باشند و درشکل گیری ابعاد روحانی آنان ایفای نقش نمایند.

 

کودکان بیشتر از افراد بزرگتر تحت تأثیر قرار می گیرند، چراکه بزرگترها قادرند بین بعضی امور و کارها امتیاز و فرقی قائل شوند در صورتی که کودک به دلیل عدم علم کافی و بدون مطالعه و ارزیابی از تمام اعمال و رفتار و گفتار دیگران، الگوبرداری می نماید؛ کودک به درستی یا نادرستی، خوب یا بد، نفع یا ضررگفتار و کردار نمی اندیشد، بلکه فقط برای او مهم این است که اعمال، گفتارها و رفتارها را به عنوان یک قانون حتمی بپذیرد.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: مدرسه و تکوین شخصیت کودک

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 3 / 8 / 1398 | 6:0 | نویسنده : اکبر احمدی |

پنج چیزی که نباید درباره تکالیف به کودکان بگوییم

پنج چیزی که نباید درباره تکالیف به کودکان بگوییم

از این ترفندهای کوچک استفاده کنید تا به جای تحریک کردن کودکان برای انجام تکالیف، به آن ها الهام ببخشید.اگر فرزندی دارید که از انجام دادن تکالیف خسته شده است، سخت است که آرام بمانید و عصبانی نشوید. هرچند ممکن است نخواهیم بی اهمیت باشیم، یا کودک را تهدید کنیم که اگر تکالیفش را انجام ندهد نمره بدی خواهد گرفت یا حتی جواب او را ندهیم. اگر کودک بحث کند و جواب او را بدهیم، به موفقیت کودک در طولانی مدت کمکی نخواهند کرد.در اینجا بیان می کنیم که به کودکانی که با تکالیف شان مشکل دارند، چه چیزهایی بگوییم و چه چیزهایی نگوییم.وقتی ببینید که این پنج ترفند چقدر به کودک کمک می کنند، متعجب خواهید شد.

1. به جای گفتن : روش درس دادن ریاضی رو نمی فهمم.بگویید: من ریاضی رو به روش دیگه ای یاد گرفتم. به دفترت نگاه کن و سعی کن حلش کنی.

2. به جای گفتن: چرا به این پاراگراف یک جمله دیگه اضافه نمی کنی؟بگویید: انشای واقعا جالبیه. دوست دارم بیشتر بدونم.

3. به جای گفتن: جواب می شه 38.بگویید: مرحله به مرحله پیش برو. اگر گیر کردی کمکت می کنم.

4. به جای گفتن: این بی معنیه.بگویید: این واسه من هم گیج کننده است. برای معلمت یک یادداشت می نویسم.

5. به جای گفتن: اگر تکالیفت رو انجام ندی نمره بدی می گیری.بگویید: تلاشت رو بکن، من و معلمت به تلاش کردن اهمیت میدیم نه کامل بودن.کتی وترورت می گوید: والدین باید کمتر در انجام تکالیف کودکان دخالت داشته باشند و بیشتر با معلمان در تماس باشند.

 

اگر تکالیف باعث استرس کودک می شود و در بازی کردن و یا خواب او تداخل ایجاد می کند، یک قرار حضوری با معلم تعیین کنید. دکتر وتروت می گوید: "معلمان نمی خواهند زندگی والدین را تیره کنند، اما گاهی اوقات نیاز دارند تا درباره اینکه کودک شما چگونه تکالیف را انجام می دهد، بیشتر بدانند. در جریان گذاشتن او، در نهایت برای همه مفید خواهد بود."


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: پنج چیزی که نباید درباره تکالیف به کودکان بگوییم

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 22 / 7 / 1398 | 18:50 | نویسنده : اکبر احمدی |

چگونه به کودکان یاد بدهیم در برابر دیگران رفتاری پسندیده داشته باشد ؟

تربیت کودک,ادب کردن کودک,کودک مودی,تربیت کودک مودب

 چگونه از ابتدا به کودکان خود یاد بدهید با شما و دیگران رفتاری پسندیده و محترمانه داشته باشد؟

تلاش برای ایجاد رفتار محترمانه از یک کودک 2 ساله، مانند تلاش برای به‌دست آوردن خون از سنگ است؛ این به این دلیل است که مهارت‌های کلامی نوپای‌تان تازه در حال رشد هستند. بنابراین وقتی که به او می‌گویید وقت خواب است، نمی‌تواند پاسخ دهد: «عالی است؛ اما من از بازی با کامیونم بسیار لذت بردم، آیا می‌توانم 5 دقیقه دیگر هم ادامه دهم؟»

بنابراین به احتمال زیاد او از شما چشم پوشی می‌کند و شاید زبانش را بیرون بیاورد و داد بکشد: «از تو متنفرم!» این به این معنا نیست که تربیت او از دست رفته است، بلکه به این معنی است که بسیار کوچک است و هنوز به مدت زیادی صبر و آموزش نیاز دارد تا بتواند رفتار محترمانه داشته باشد. اما توصیه های لاپلاس را در این مورد به کار ببرید.موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: چگونه به کودکان یاد بدهیم در برابر دیگران رفتاری پسندیده داشته باشد ؟

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 4 / 4 / 1397 | 8:17 | نویسنده : اکبر احمدی |

چرا خواهر و برادرها با یکدیگر دعوا می کنند

دعوا کردن, دعوا کردن کودکان, علت  دعوا کردن کودکان, دعوای بچه ها

کشمکش و درگیری را بین خواهر و برادرها کاهش دهید
 زمانیکه بچه ها وارد سنین ابتدایی می شوند، ممکن است وارد مرحله جدیدی به نام رقابت شوند. همانطور که خصوصیات شخصیتی و تمایلات آنها بیشتر رشد می کند و بدن آنها قوی تر می شود، ممکن است درگیریهای جدید و شدیدی را با یکدیگر آغاز کنند.


والدینی که طلاق گرفته اند و مجدد ازدواج کرده اند اغلب با قرار دادن بچه هایشان  در کنار یکدیگر، با مسائل پیچیده ای مواجه می شوند. هل دادن، ضربه زدن،استدلال، اذیت کردن و سخن چینی کردن بیشتر اوقات آنها را پر می کند و در نهایت ممکن است منجر به عصبانیت پدر و مادر شود.
 
حقیقت این است که بعضی از خواهر و برادرها  کل زندگی خود را با یکدیگر سروکله می زنند. این درگیریها و سرو صداها اجتناب ناپذیر است. از طرفی دیگر، زمان خوبی است تا به فرزندان خود اهمیت حل و فصل محترمانه مشکلات بین یکدیگر را آموزش دهید و با کنترل و درک بیشتر می توان سردردها را کاهش داد و فضای مناسب در خانه را حکم فرما ساخت.
 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: چرا خواهر و برادرها با یکدیگر دعوا می کنند

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 4 / 4 / 1397 | 8:16 | نویسنده : اکبر احمدی |

قوانین استفاده از تلفن همراه برای کودکان

استفاده از موبایل,استفاده از موبایل برای کودکان,مضرات موبایل برای کودکان

 آیا سرانجام تصمیم گرفته اید تا برای فرزند خود تلفن همراه هوشمند خریداری کنید. دلایل مختلفی می توانند در اتخاذ این تصمیم دخیل باشند که دریافت نمرات خوب در امتحانات پایان ترم، خریدن تلفن همراه هوشمند توسط یکی از دوستان فرزندتان یا پیشرفت وی همگام با پیشرفت فناوری از آن جمله اند.

دلیل این اقدام هر چه باشد، این وسیله جذاب از جعبه خود خارج شده و به زودی توسط مالک جدید و کم سن و سال خود مورد استفاده قرار می گیرد.

باید گفت که سن استفاده از تلفن همراه هوشمند زمانی است که شما به عنوان والدین تشخیص دهید فرزندتان می تواند تا حدی خوب را از بد تشخیص دهد. البته لازمه این امر آن است که پدر و مادر با ارائه مشورت های دقیق به فرزندشان او را همراهی کنند.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: قوانین استفاده از تلفن همراه برای کودکان

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 4 / 4 / 1397 | 8:14 | نویسنده : اکبر احمدی |


حرکت گام به گام و نظارت بر فعالیت‌های کودکان در فضای مجازی می تواند وظیفه‌ای چالش برانگیز محسوب شود. این مساله زمانی که کودکان و نوجوانان دارای رایانه شخصی، تلفن همراه هوشمند، تبلت و یا کنسول‌های بازی‌های ویدئویی هستند، شرایط جدی‌تری نیز به خود می گیرد. با این وجود، استفاده از اینترنت در کنار کودکان می تواند به تجربه‌ای لذت بخش هم برای شما و هم برای آنها مبدل شود.

وب سایت‌های دوست داشتنی بسیاری در اینترنت وجود دارند که ارائه خدمات به افراد نوپایی که برای نخستین بار جستجو و کاوش در دنیای پهناور اینترنت آغاز کرده‌اند را در دستور کار خود قرار داده‌اند. استفاده از این خدمات می تواند فرصت‌های آموزشی مفیدی را برای کودکان فراهم کند. در نظر گرفتن ایمنی کودکان در فضای مجازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و از این طریق والدین می توانند در بهترین موقعیت ممکن هدایت دقیق و مسئولانه فرزندان خود در فضای مجازی را بر عهده بگیرند.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: حفاظت از کودکان در فضای مجازی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 28 / 1 / 1397 | 20:36 | نویسنده : اکبر احمدی |


رابطه پدر با دختر در دوران بلوغ, دوران بلوغ, دوران بلوغ دختران

رابطه پدر با دختر در دوران بلوغ،ارتباط با فرزندان دختر در دوران بلوغ،مواجهه صحیح والدین و نوجوانان و جوانان با این نیاز نیرومند در فاصله زمانی بین بلوغ و ازدواج نقش بسزایی در نهادینه كردن بهداشت روانی– اخلاقی در افراد، خانواده‌ها و نهایتاً جامعه دارد و به عكس بی‌توجهی، سوء تدابیر تربیتی و گاهی نیز موضع‌گیری‌های به اصطلاح روشنفكرانه گروهی از والدین موجب می‌شود كه عده‌ای از دختران و پسران در تأمین چنین نیازی به بیراهه رفته، تسلیم هیجانات عاطفی خود شوند.

 


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: رفتار پدر با دختر در دوران بلوغ

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 28 / 1 / 1397 | 20:35 | نویسنده : اکبر احمدی |

لوس شدن کودکان,پیشگیری از  لوس شدن کودکان,کودک لوس,برخورد با کودک لوس

آیا این جمله که محبت کردن هیچ حد و مرزی ندارد، صحیح است؟ خیر! اگر شما در پی تربیت کردن کودکانی خوش رفتار هستید، باید یکسری قوانین و مقررات پایه بنیان گذاری کنید. و مانع از رشد رفتارهای بد شده و رفتارهای بد را از ریشه از بین ببرید. به وسیله ۷ قدمی که در ادامه به آن اشاره می کنیم شما میتوانید مانع از لوس شدن کودک خود شوید.


محدودیت ها را ساده و واضح مشخص کنید
اینطور در نظر بگیرید که اگر محدودیت خود را به صورت واضح و ساده بیان کنید دیگر نیازی به بحث های بعدی ندارید. به فرق بین این دو جمله خوب دقت کنید: “باشه، می تونی یک بیسکوییت برداری” (در این جمله امید زیادی برای درخواست یک بیسکوییت دیگر وجود دارد) و اما جمله دوم : “می تونی یک بیسکوییت برداری، ولی بیسکوییت دومی را درخواست نکن. همین یه دونه است.”


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: چگونه می توان از لوس شدن کودکان جلوگیری کرد؟

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 28 / 1 / 1397 | 20:34 | نویسنده : اکبر احمدی |

چگونه با کودکان تعطیلات را بهتر بگذرانیم؟

گذراندن تعطیلات با کودکان, سفر رفتن با کودکان

تعطیلات معرکه است، موافقید؟ اما خنده دار است که گاهی کودکان از همین روزهایی که برای رسیدنش لحظه شماری می کرده اند، به درستی بهره نمی برند و آن را به کام خود و دیگران تلخ می کنند. درک این مسئله دشوار است که چرا در عین اینکه فراغت از مدرسه و فعالیت های تفریحی بسیار فراهم است، خانواده همچنان مشکل دارد. نکته ای که باید در نظر گرفته شود این است که این روزها برای برخی از کودکان واقعا دشوار می گذرد. در اینجا ما چند راه پیشنهاد می کنیم تا بچه ها بتوانند از تعطیلات لذت و بهره بیشتری ببرند.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: چگونه با کودکان تعطیلات را بهتر بگذرانیم؟

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 5 / 11 / 1396 | 6:0 | نویسنده : اکبر احمدی |


دروغگویی در کودکان,علت دروغ گفتن کودکان,درمان دروغگویی کودک

علل پیدایش دروغگویی در کودکان

دروغگویی از نظر لغوی به معنی کتمان واقعیت است و بیان سخنی که واقعیت خارج برای گوینده ندارد.

دروغ چيست؟
 دروغ بيان سخن و مطلبي است كه مطابق با واقع وحقيقت نيست. معمولا كسي كه دروغ مي گويد آگاهانه به تعريف حقيقت مي پردازد و امري را تاييد مي كند كه وجود خارجي ندارد. البته اين امر هميشه براي كودكان صادق نيست. چرا كه بسياري از كودكان خردسال و آن هايي كه در مرز سن تشخيص هستند، گاهي بين تخيل و واقعيت فرقي نمي گذارند و سخني مي گويند كه به نظر ما دروغ است. كودكاني كه آگاهانه دروغ مي گويند، معمولا با زمينه سازي ها و تدابيري از پيش تعيين شده اين كار را انجام مي دهند. در اين دروغ گويي ها، نقشه كشي و حساب مطرح است و كودك آن را به خاطر وصول به هدف و مقصد مورد استفاده قرار مي دهد.موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: علل پیدایش دروغگویی در کودکان

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 5 / 11 / 1396 | 6:0 | نویسنده : اکبر احمدی |

آموزش مهارت های زندگی به کودکان !

آموزش مهارت های زندگی به کودکان,آموزش مهارت های زندگی

آموزش مهارت های زندگی در سال 1979 و با اقدامات دکتر گیلبرت بوتوین آغاز شد. او در آن سال مجموعه آموزش مهارت های زندگی برای دانش آموزان کلاس هفتم تا نهم را تدوین کرد که با استقبال فراوان متخصصان بهداشت روان مواجه شد. این برنامه آموزشی به نوجوانان یاد می داد که چگونه با استفاده از مهارت های رفتار جراتمندانه، تصمیم گیری و تفکر نقاد در مقابل وسوسه یا پیشنهاد سوءمصرف مواد از سوی همسالانشان مقاومت کنند.

کنار آمدن با فشارهای زندگی، داشتن زندگی هدفمند و انعطاف پذیر برای مواجهه با مشکلات زندگی، برقراری تعامل سازنده با دیگران با بیشترین سود و کمترین ضرر به خود و دیگران، روابط بین فردی بالنده و رشددهنده با کمترین کشمکش و تعارض، خروج از بحران های زندگی با مدیریت صحیح و بیشترین مصلحت روش انتخابی و برآمدن از پس مسئولیت های فردی و اجتماعی در زندگی، همواره بخشی از واقعیت زندگی انسان بوده است که در ادوار مختلف به اشکال گوناگون نمود و بروز داشته است.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: آموزش مهارت های زندگی به کودکان !

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 5 / 11 / 1396 | 6:0 | نویسنده : اکبر احمدی |
از همین حالا آینده نگری را به کودک تان بیاموزید!!

صرفه جویی یکی از نکته های مهم در زندگی های امروزی است که باید با ترفندهایی آن را به کودک تان یاد بدهید. صرفهجویی درست مصرف کردن است که کمک بسیاری در کمکردن هزینه های زندگی می کند.

از همین حالا صرفه جویی را به کودک تان یاد بدهید

صرفه‌جویی کم مصرف کردن نیست، درست مصرف کردن است. این جمله را بارها و بارها شنیده‌ایم. درست مصرف کردن چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد و چطور می‌توانیم مصرف‌کننده خوبی باشیم . در این نوشتار راه‌های ساده صرفه‌جویی در خانه را یادآور می‌شویم. بی‌تردید به کارگیری این روش‌ها می‌تواند به مدیریت اقتصادی خانواده ما کمک کند .

_ برای خود و فرزندانمان قلک‌های کوچکی تعبیه کنیم و از همه اعضای خانواده بخواهیم هر چقدر دوست دارند در قلک‌های خود بریزند و بعد از مدتی مثلا سه ماه آنها را بشکنیم و به کسانی که پس‌انداز بیشتری داشته‌اند، جایزه بدهیم.

_ به فرزندانمان بیاموزیم می‌توان به جای تردد با تاکسی از اتوبوس یا مترو که ارزان‌تر است استفاده کنیم و باقیمانده پول کرایه خود را پس‌انداز کنیم. حتی برخی مسیرها را می‌توان پیاده طی کرد و هم سلامتی خود را تضمین کنیم و هم در مصرف هزینه‌هایمان صرفه‌جویی کنیم .


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: فرزندانتان را از کودکی آینده نگر تربیت کنید

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 11 / 10 / 1396 | 8:40 | نویسنده : اکبر احمدی |

تربیت صحیح

اول تربیتی مهم در تربیت صحیح کودکان

آشنایی با نکات صحیح تربیتی پیش شرط تربیت اصولی در کودکان است و عدم آگاهی اولین و مهمترین ضربه تربیتی است که والدین مرتکب می‌شوند؛ متخصصان ومشاوران تربیتی معتقد هستند: آگاهی از زمان درست ارائه نکات تربیت صحیح به کودک، توازن میان تشویق وتنبیه،برخورد مناسب درمواجه با شیطنت کودکان وبه طور کلی آشنایی با رمز و رموز تربیت از مواردی است که تمامی والدین باید نسبت به آن واقف باشند تا بتوانند فرزند پروری صحیحی داشته وافراد موثر وموفقی تربیت کنند.

متأسفانه عدم آگاهی خانواده‌ها از این نکات و راهکارهای تربیتی موجب می‌شود کودک از ابتدا با تربیت صحیح آشنا نشود وبه مرور رفتارهای نادرست در او نهادینه شود وزمانی که به سنین بزرگسالی می‌رسد در معرض بسیاری از آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته ونسلی را قربانی کرده وجامعه را دستخوش آسیب کند؛ لذا تربیت کودک بیش از آنچه به نظر می‌رسد حائز اهمیت بوده وضرورت دارد والدین نسبت به آن بی تفاوت نباشند.

تربیت صحیح کودک از چه سنی باید اعمال شود؟

دکتر الهه میرآخورلی روان شناس تربیتی در این خصوص گفت: طبیعی است که تا یک سالگی تربیت کودک ضرورت ندارد زیرا تا این سنین تنها کودک نیاز به رفع نیازهای اولیه از جانب والدین خصوصا مادر دارد و تا این سن کودک متوجه امر و نهی و آموزش نکات تربیتی نمی‌شود ونیازمند حمایت مادر است و تربیت در مورد او موثر نیست.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: اصول تربیتی مهم در تربیت صحیح کودکان

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 11 / 10 / 1396 | 8:38 | نویسنده : اکبر احمدی |

چگونه کودک را از ابتدا اجتماعی تربیت کنیمموضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: چگونه کودک را از ابتدا اجتماعی تربیت کنیم

تاريخ : چهار شنبه 11 / 10 / 1396 | 8:27 | نویسنده : اکبر احمدی |

اگر کودکمان پرسشی درباره امور جنسی پرسید چه کنیم؟

 

آموزش مسائل جنسی به کودکان,سوالات جنسی کودک

«مامان من چه جوری به دنیا اومدم؟»،« اول کجا بودم؟»، من چه جوری تو شکمت نفس می‌کشیدم؟»، «من چرا توی عروسی تو و بابا نبودم؟» و... اینها سؤالاتي است که کودک شما از یک دوره‌ای به بعد از شما می‌پرسد و شما باید گوش به زنگ باشید و از قبل جواب‌های‌تان را آماده کنید اما بیشتر والدین برای این سؤالات که در دسته سؤال‌های جنسی قرار دارند خودشان را آماده نمی‌کنند و خیلی اوقات در برابر این پرسش‌ها خجالت می‌کشند و می‌خواهند از جواب دادن طفره بروند. آنها اغلب در اولین برخورد می‌خواهند بدانند کودک این اطلاعات را از کجا به‌دست آورده و چه کسی این مسائل را برای او توضیح داده است.  مشاورین به شما می‌گویند جواب این پرسش‌ها را چطور بدهید.


موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: اگر کودکمان پرسشی درباره امور جنسی پرسید چه کنیم؟

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 10 / 9 / 1396 | 8:49 | نویسنده : اکبر احمدی |

چطور مفهوم حریم خصوصی را به کودکان آموزش دهیم!


  حریم خصوصی,آموزش مفهوم حریم خصوصی به کودکان

شاکی هستیم، در محل کار، دانشگاه، منزل، بین دوستان و غریبه‌ها احساس ناراحتی و ناامنی می‌کنیم، مدعی می‌شویم که «دیگری/دیگران» اصلا مراعات حال ما را نمی‌کنند، نمی‌توانند برای لحظه‌ای خود را جای ما بگذارند، دخالت می‌کنند، سوالات خصوصی می‌کنند و منتظر جواب می‌مانند و تحمل شنیدن «نه» را ندارند، روابط خویشاوندی و دوستانه‌مان به‌راحتی از هم می‌پاشد. این شکایت‌ها به شکل‌های مختلف ورد زبان اکثر ماست و در نهایت می‌گوییم «ایرانی‌ها اصلا حریم خصوصی سرشان نمی شود.»

بهتر نیست به‌جای ناامید شدن و زانوی غم در بغل گرفتن از همین حالا تصمیم بگیریم برخی مهارت‌های فهم و به‌کارگیری، حفظ و رعایت حریم شخصی و خصوصی را به فرزندانمان آموزش بدهیم؟

شاید وقتش باشد از خودمان بپرسیم: «حریم خصوصی» را چگونه می‌فهمیم؟ چگونه عملی می‌کنیم؟ چگونه برای فرزندمان شرح می‌دهیم و درونی می‌کنیم؟موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: چطور مفهوم حریم خصوصی را به کودکان آموزش دهیم!

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 10 / 9 / 1396 | 8:48 | نویسنده : اکبر احمدی |

آشنایی با علل دزدی کودکان

 

دزدی کردن کودکان,علت دزدی کودک,دزدی کودکان

 

 

دزدی کردن کودکان عملی بسیار شایع است

 

 

 

یک پزشک سلامت روان گفت: سخت‌گیری‌های بیش از حد والدین نسبت به کودکان، شلوغ بودن محیط خانواده و مشترک شدن وسایل میان اعضای خانواده به گونه‌ای که کودک احساس کمبود کند، می‌تواند علل دزدی کودکان باشد.


چیت‌ساز  با بیان اینکه دزدی کردن کودکان عملی بسیار شایع است، اظهار کرد: البته در گروه‌های سنی مختلف مفهوم برداشتن یا دزدی کردن از وسایل دیگران متفاوت است.

وی با بیان اینکه اگر دزدی در کودکان کمتر از سه سال انجام شود از اهمیت چندانی برخوردار نیست، افزود: چون این عمل به صورت اتفاقی انجام شده، حتی تا پنج سالگی نیز به دلیل اینکه حس مالکیت در کودکان ایجاد نشده، این امر یک عمل عادی است و نمی‌توانیم بیان کنیم که کودک از روی قصد و نیت قبلی این عمل را انجام داده است.موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: آشنایی با علل دزدی کودکان

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 10 / 9 / 1396 | 8:47 | نویسنده : اکبر احمدی |

مدرسه یا مکتب مکان آموزشی می باشد که برای آموزش دانش آموزان تحت نظر معلمان طراحی شده است.

مدرسه خوب

پیشتر در مورد انتخاب مدرسه خوب، دغدغه والدین که به  طور معمول برای انتخاب مدرسه فرزند خود دقت بسیاری به خرج می دهند صحبت هایی داشته ایم. با آغاز سال تحصیلی جدید نوآموزان برای اولین بار خانه دوم خود یعنی مدرسه را تجربه می کنند.

همان طور که می دانید دلایل زیادی وجود دارد که بعضی از دانش آموزان از رفتن به مدرسه حراس دارند، یکی از علل اصلی و مهم ترین نارضایتی آنها عبارتند از: (می خواهم در خانه بمانم!) بعضی از دانش آموزان در این سن به زمان بیشتری برای سازگار کردن خود با قوانین و محیط های جدید نیاز دارند.

 راه هایی را برای تشویق دانش آموز به منظور رفتن به مدرسه بیازمایید. با نظری مساعد درباره مدرسه صحبت و روزهایی را که قرار است اتفاقات خاصی در مدرسه بیفتد برایش بازگو کنید.

موضوعات مرتبط: تربیتی
برچسب‌ها: مدرسه خوب

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 20 / 7 / 1396 | 7:3 | نویسنده : اکبر احمدی |
صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 7 صفحه بعد