تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان ندای وحی و آدرس nedayevahi.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 88308
بازدید دیروز : 112570
بازدید هفته : 456394
بازدید ماه : 1255415
بازدید کل : 7893563
تعداد مطالب : 16946
تعداد نظرات : 80
تعداد آنلاین : 1


Alternative content


حدیث موضوعیاک مهدویت امام زمان (عج)اک آیه قرآناک
 
 
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400
 
انتخابات
در باب انتخابات بین همه عزیزان دلسوز و دلسوخته انقلاب بحث هایی در این باره هست که حال  ما به چه کسی باید رأی بدهیم؟!؟ 

اصلح یا صالح شاید هم فاسد! مسأله این است

اصلح یا صالح شاید هم فاسد! مسأله این است

 

موضوعات مرتبط: انتخابات
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400

بررسی فقهی انتخاب اصلح و صالح مقبول + دانلود مقاله

 
انتخابات
این تحقیق به پرسش های ذیل پاسخ می دهد: آیا انتخاب اصلح، ضرورت فقهی دارد؟ کناره گیری فرد اصلح، به نفع دیگران به لحاظ فقهی چه حکمی دارد؟ آیا صالح مقبول، همان اصلح است؟ آیا نسبت مستقیمی بین اصلح بودن با کارآمدی وجود دارد؟

بررسی فقهی انتخاب اصلح و صالح مقبول

بررسی فقهی انتخاب اصلح و صالح مقبول به پرسش های ذیل پاسخ می دهد: آیا انتخاب اصلح، ضرورت فقهی دارد؟ کناره گیری فرد اصلح، به نفع دیگران به لحاظ فقهی چه حکمی دارد؟ آیا صالح مقبول، همان اصلح است؟ آیا نسبت مستقیمی بین اصلح بودن با کارآمدی وجود دارد؟

بررسی فقهی انتخاب اصلح و صالح مقبول

 

موضوعات مرتبط: انتخابات
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400
سید حسین سیدی
انتخابات

بسم الله الرحمن الرحیم
جامعه اسلامی همواره با رعایت قانون(مخصوصاً در انتخابات) به بالندگی خود خواهد رسید. همانگونه که رعایت قانون در زمان انتخابات مهم است، رعایت قانون در بعد از انتخابات نیز مهم است. اگر بعد از انتخابات، افرادی که رأی لازم را کسب نکرده اند، به فرد منتخب ملت تبریک گفته و دغدغه خود را پیشرفت امور کشور قرار دهند، قطعا کشور اسلامی مسیر بالندگی را بهتر می پیماید.

 امام رضا(علیه السلام) می فرماید: «أَنَّا لَا نَجِدُ فِرْقَةً مِنَ الْفِرَقِ وَ لَا مِلَّةً مِنَ الْمِلَلِ بَقُوا وَ عَاشُوا إلَّا بِقَيِّمٍ وَ رَئِيسٍ لِمَا لَابُدَّ لَهُمْ مِنْهُ فِى أَمْرِ الدّین و الُّدُنیا[۱]همانا ما نیافتیم در فرقه ها و ملت های گوناگون، عاملی برای بقا و زندگی را مگر به وسیله سرپرست و رئیس هایی که امور دنیا و آخرت آنها را رسیدگی کنند.»

پیام این حدیث این است که جامعه برای بقا و پیشرفت به حاکم و سرپرست نیازمند است؛ حاکمی که در کشور ما بعد از ولی فقیه، باید با برنامه های خود، کشور را به سمت پیشرفت و رشد سوق دهد، و این حاکم در صورتی می تواند جامعه را به پیشرفت مطلوب نائل کند که دیگران او را کمک کنند.

رییس جمهور منتخب در صورتی می تواند ایران را به سوی پیشرفت سوق دهد که دیگر شخصیتها از جمله کاندیداهای امروزی(که رییس جمهور نمی شوند) او را در اداره امور کشور یاری کرده و با تبعیت از قانون و همسو  با رییس جمهور منتخب برای اعتلای ایران، به میدان بیایند، تا خدای ناخواسته کشورمان شاهد حواشی نامطلوبی مثل حواشی بعد از انتخابات ۸۸ نشود؛ حواشی نامطلوبی که بر اثر عدم پایبندی بعضی از کاندیدا به قانون(نتایج آرا) به وجود آمد.

پی نوشت:
۱ــ  عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج۲، ص۱۰۱.

 
موضوعات مرتبط: انتخابات
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400

موضوع: نگرانی‌های رسول خدا از امّت اسلام

1- تأثیر لقمه حرام، در تربیت فرزندان
2- خطر گسترش ربا، به جای قرض الحسنه
3- خطر آرزوهای دور و دراز و محاسبات خیالی
4- ترک بحث و جدل، در گفتگوهای خانوادگی و اجتماعی
5- خطر تفسیرهای نادرست از قرآن
6- خطر اسراف و تبذیر در ادارات دولتی
7- خطر گسترش نفاق و دورویی در افراد جامعه

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین بعدد ما أحاط به علمه، الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

چون اجتماع نداریم آمدیم در اردوگاه آموزش و پرورش یک جایی را پیدا کردیم با عزیزان صحبت کنیم. بحث ما در این زمینه است که پیغمبر اسلام نگرانی‌ها و دغدغه‌هایش چیست؟ ما امت پیغمبر هستیم. یک کسی یک باغچه و باغ داشته باشد و پیر هم شده باشد، همه‌اش می‌گوید: من از دنیا بروم این درخت خشک می‌شود. برای درخت‌ها، ما حتی سراغ داریم باغبانی آمده دیده درخت‌هایش خشک شده گریه کرده است. برای درخت! حالا پیغمبر ما دغدغه‌هایش چیست؟
«إِنَ‏ أَخْوَفَ‏ مَا أَخَافُ عَلَي أُمَّتِي مِنْ بَعْدِي» نگرانی‌های پیغمبر اسلام، روایات زیاد است، من فشرده‌ای از چند حدیث را خدمت شما بگویم. 1- «هَذِهِ الْمَكَاسِبُ الْحَرَامُ» لقمه حرام، قرآن برای لقمه حلال و حرام آیاتی دارد. گاهی مستقیم می‌گوید: «لا تَبْخَسُوا النَّاسَ‏ أَشْياءَهُمْ» (اعراف/85) کم فروشی نکنید، لقمه حرام است. گاهی می‌گوید: «وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِين‏» (مطففین/1) وای بر کم فروش‌ها، لقمه حرام است. گاهی می‌گوید: هنر اصحاب کهف این بود که وقتی غذا می خواستند می‌گفتند: «أَيُّها أَزْكى‏ طَعاماً» (کهف/19) آیه قرآن است. یعنی یک طعام بده که پاک باشد.

 

موضوعات مرتبط: درسهایی از قرآن
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400

وظایف کارگزاران نظام اسلامی

موضوع: چهل حدیث از معصومین علیهم‌السلام

1- اولین زائر امام حسین علیه‌السلام در کربلا
2- جایگاه عقل در فرهنگ اسلامی
3- جایگاه اهل بیت در نزد رسول خدا علیهم‌السلام
4- دین، یک مجموعه به هم پیوسته، نه از هم گسسته
5- نقش صله رحم در زندگی دنیا
6- اخلاق کریمانه پیامبر گرامی اسلام
7- ارزش علم و عالم در فرهنگ اسلامی

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین بعدد ما أحاط به علمه، الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

عزیزان پای تلویزیون بحث را غروب اربعین می‌بینند، اربعین 99، ما در هر سال به اربعین که می‌رسیدیم معمولاً یک چیزهایی را گفتیم، امسال می‌خواهیم یک حدیث معروفی است که هرکس چهل حدیث را حفظ کند، قیامت با فقها محشور می‌شود. دوست دارم انشاءالله خدا کمک کند، بتوانم انجام بدهم. در نیم ساعت، 25 دقیقه می‌خواهم چهل حدیث بخوانم که انشاءالله اینهایی که پای تلویزیون هستند، این چهل حدیث را گوش بدهند، انشاءالله ذخیره می‌شود برای آینده‌شان.

موضوعات مرتبط: درسهایی از قرآن
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400

دیدار مسئولان نظام، سفیران کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم به‌مناسبت عید مبعث

موضوع: وظایف کارگزاران نظام اسلامی

1- درخواست استاندار خوزستان از امام صادق علیه‌السلام
2- رفع مشکلات محرومان و افراد فرودست
3- دنیا برای ما، نه ما برای دنیا!
4- رعایت حقوق حیوانات در حکومت اسلامی
5- قاطعیت و نرمش، هر کدام به جای خود
6- رعایت حال بدهکاران و خانواده آن‌ها
7- طبیعی بودن زندگی مسئولان نظام اسلامی

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین بعدد ما أحاط به علمه، الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

یک نامه‌ی بسیار خوبی استاندار خوزستان زمان امام صادق که از طرف حکومت بنی عباس نصب شده بود ولی شیعه بود از امام پرسید من استاندار شدم، چه کنم شما از من راضی باشید؟ آن نامه و جواب امام را می‌خواهم برای شما بگویم. خطاب به مسئولین است، فرماندار، شهردار، مدیر، هرکس هرجا میزی دارد، پست و مقامی دارد، نفوذ کلامی دارد. اسم این آقا عبدالله نجاشی بود، شیعه بود از طرف حکومت بنی عباس که مقابل اهل‌بیت بودند و ضد اهل‌بیت بودند استاندار شد و به امام صادق نامه نوشت و فرمود: «يَحُدَّ لِيَ‏ حَدّا» یعنی برای من، مرز مرا معین کن. مسئولیت‌های مرا معین کن. خیلی درس قشنگی است که انسان هر پستی می‌گیرد بگوید آقا وظیفه من چیست؟ هر مدیری و مسئولی بگوید وظیفه من چیست؟

 

موضوعات مرتبط: درسهایی از قرآن
 
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400

سرمایه فکری چیست؟

بررسی رابطه رهبری معنوی و سرمایه فکری با اخلاق حرفه‌ای مدیران مدارس منطقه آذرشهر

 نوع مقاله : علمی پژوهشی

نویسندگانزهرا عباسپور قاضی جهانی 1

  • امیدعلی حسین‌زاده 2

1 کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی، گروه مدیریت آموزشی، واحد تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی؛ تبریز– ایران.

2 استادیار گروه مدیریت آموزشی، واحد شبستر، دانشگاه آزاد اسلامی؛ شبستر– ایران (نویسنده مسئول).

 

چکیده

این پژوهش با هدف بررسی رابطه رهبری معنوی و سرمایه فکری با اخلاق حرفه­ای مدیران مدارس منطقه آذرشهر انجام گرفت. پژوهش حاضر بر اساس هدف از نوع کاربردی و بر اساس نحوه گردآوری داده­ها تحقیق توصیفی- همبستگی است. جامعه آماری پژوهش 273 نفر از مدیران و معاونان مدارس آموزش و پرورش منطقه آذرشهر بودند که از این تعداد 167 نفر مرد و 106 نفر زن بودند. نمونه پژوهش با استفاده از جدول مورگان 160 نفر تعیین شد که از این تعداد 98 نفر مرد و 62 نفر زن با روش نمونه­گیری تصادفی طبقه­ای انتخاب شدند. ابزار جمع­آوری اطلاعات شامل پرسشنامه رهبری معنوی(فرای و همکاران، 2005)، پرسشنامه سرمایه فکری(بونتیس، 1998)، و پرسشنامه اخلاق حرفه­ای(قاسم­زاده و همکاران، 1393)، بود. برای تحلیل فرضیه­ها از روش ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه همزمان استفاده شد. نتایج نشان داد بین رهبری معنوی با اخلاق حرفه­ای مدیران مدارس منطقه آذرشهر رابطه وجود دارد(05/0>p). بین سرمایه فکری با اخلاق حرفه­ای مدیران مدارس منطقه آذرشهر رابطه وجود دارد(05/0>p). ضریب رگرسیون رهبری معنوی (265/0=β) و سرمایه فکری (805/0=β) بر روی اخلاق حرفه­ای با توجه به مقدار آزمون t معنادار بود و نشان داد که رهبری معنوی و سرمایه فکری می­توانند اخلاق حرفه­ای را به طور معناداری پیش­بینی نمایند.
 
موضوعات مرتبط: معنویت
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400

جنیدی///لزوم بیشتر مسائل اخلاقی در حوزه سلامت/ پیشگیری و کاهش بروز بیماری‌های غیرواگیر با ورود مسائل اخلاقی و معنوی

اخلاق و معنویت در علوم پزشکی
دکتر فریدون عزیزی
مرکز تحقیقات غدد درون‌ریز و متابولیسم، پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده: 

لغت "اخلاق" جمع "خلق" است و به معنی سیرت و باطن انسان می‌باشد. همان‌گونه که شکل ظاهری انسان ممکن است زیبا و یا نازیبا باشد، شکل باطنی یعنی خوی و ویژگی‌های درونی انسان نیز می‌تواند شایسته و آراسته و یا ناشایسته و نامطبوع باشد. در اصطلاح علما، اخلاق عبارت است از حالت و ملکه‌ای که آدمی را بدون فکر در انجام کارها تحریک کند.1 اخلاق ساختار وجودی انسان است و شگرف‌ترین اثر را در حوزه رفتار آدمی دارد.

موضوعات مرتبط: معنویت
برچسب‌ها: معنویت
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400

رابطه هوش معنوی و اخلاقی با رهبری تحول‌آفرین
دکتر وجه اله قربانی زاده*
چکیده: 

زمینه: در حالی‌که بسیاری از تحقیقات انجام شده در زمینه رهبری‌ تحول‌آفرین تمرکزشان روی خود رهبران بوده است، تأکید پارادایم جدید مدیریت و رهبری بر این است که تک تک کارکنان می‌توانند به جای انفعال و اثرپذیر بودن، نقش فعال‌تری را در زندگی سازمانی ایفا و خود به عنوان عامل تغییر عمل کنند. امروزه به نظر می‌رسد که دو مفهوم هوش معنوی و هوش اخلاقی بر میزان تحول‌آفرینی رهبران و کارکنان به مثابه عاملان تغییر سازمانی تأثیرگذار است. با این پیش‌فرض علمی، این مقاله هدف بررسی رابطه بین هوش معنوی و هوش اخلاقی با رهبری تحول‌آفرین را دنبال می‌کند.

موضوعات مرتبط: معنویت
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : یک شنبه 31 / 2 / 1400

معنویت امام خمینی رحمه الله

حب و بغض در دنیا در ارتباط با خداوند متعال معنا دارد و این معنا یعنی شلیک تیر خلاص به دار و ندار اندیشه لذت انگارانه غرب.

معنویت امام خمینی رحمه الله

معنویت امام خمینی رحمه الله امام سراپا معنویت بود. اما این عارف بزرگ، مصلح هم بود. امام در این جهان به شدت دنیا زده و مادی، همه معنویت و آخرتگرایی خود را به توده های پیرو خود هدیه کرد و با این آخرتگرایی اسلامی علیه دنیاگرایی غرب وارد عمل شد و چه زیبا گفت که انقلاب ما انفجار نور است. غرب باشعار خوشبختی و رفاه به میدان آمده بود و امام دو علامت سؤال بزرگ در برابر آن قرار داد: خوشبختی چیست؟ و چه کسانی خوشبخت هستند؟

موضوعات مرتبط: معنویت
برچسب‌ها: معنویت
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400
موضوع: سیاست
 
بیانیه اول مرحوم آیت الله بهجت درباره انتخابات؛
 
آیت الله بهجت قدس سره
شرایط نامزدهای انتخاباتی از منظر آیت الله بهجت (ره) در پی سؤالات مکرر افراد گوناگون از ایشان درباره انتخابات بوده است و این بیانیه در زمان حیات معظم له

شرایط نامزدهای انتخاباتی از منظر آیت الله بهجت (ره)

شرایط نامزدهای انتخاباتی از منظر آیت الله بهجت رحمه الله در پی سؤالات مکرر افراد گوناگون از ایشان درباره انتخابات بوده است و این بیانیه در زمان حیات معظم له برای تبیین شرایط نامزد های انتخاباتی از سوی ایشان صادر شد:

شرایط نامزدهای انتخاباتی از منظر آیت الله بهجت (ره)

 

موضوعات مرتبط: انتخابات
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400
موضوع: سیاست
 
آیت الله بهجت قدس سره
شرایط رای دادن و انتخاب افراد از منظر آیت الله بهجت قدس سره در بیانیه دوم انتخاباتی ایشان در زمان حیات پربرکتشان بوده است...

شرایط رای دادن و انتخاب افراد از منظر آیت الله بهجت

شرایط رای دادن و انتخاب افراد از منظر آیت الله بهجت قدس سره در بیانیه دوم انتخاباتی ایشان در زمان حیات پربرکتشان بوده است...

شرایط رای دادن و انتخاب افراد از منظر آیت الله بهجت

موضوعات مرتبط: انتخابات
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400
موضوع: سیاست
مقام معظم رهبری

برداشتهای جناحی نباید در انتخابات تاثیر بگذارد
ممكن است كاندیداهاى انتخابات، وابسته به جناحهاى مختلف سیاسى باشند، یا خواهند بود - ایرادى هم ندارد - ممكن است با هم تنافسهایى داشته باشند؛ اما هیچ مسؤولى از مسؤولان، به هیچ وجه نباید اجازه بدهد كه برداشتهاى خطى، برداشتهاى جناحى و گرایشهاى گروهى، اندكى در این كار تأثیر بگذارد. این كار باید ان شاءاللَّه سالم و خالص و بدون اندكى خدشه انجام بگیرد؛ این است كه مردم را دلگرم خواهد كرد.[۱]
**********

موضوعات مرتبط: انتخابات
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400

 

دریافت تریت زمینه ساز عصر ظهور. اصول و الزامات ظهور

 

 

 

دریافت کتاب آفتاب ولایت

 

 

موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400

 

دریافت شرح خطبه متّقین
علامه ملا محمد تقی مجلسی

 

 

دریافت کتاب از پارسایان برایم بگو

 

موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400

 

شرح دعای مکارم اخلاق

شرح دعای مکارم اخلاق (اصغر طاهر زاده)

موضوعات مرتبط: بصیرت
برچسب‌ها: بصیرت
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400

س1) افرادی پس از بازنشستگی به راه‌اندازی کافی‌نت اقدام می نمایند، چنانچه این افراد علم داشته باشند از ابزاری که در اختیار مشتری قرار می گیرد استفاده حرام می شود، آیا می توانند آن را در اختیار مشتری قرار داده، و از این راه کسب درآمد نمایند؟
ج1) در صورت علم به استفاده حرام، جایز نیست در اختیار افراد قرار دهند و کسب درآمد از این طریق نیز اشکال دارد.

 

موضوعات مرتبط: موازین
برچسب‌ها: موازین
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400

س 1) اگر بعضی از واجبات از مکلّف به سبب شرکت در مجالس عزاداری فوت شود، مثلاً نمازصبح قضا شود، آیا بهتر است بعد از این در این مجالس شرکت نکند یا اینکه به احترام اهل بیت ع بهتر است شرکت کند؟
ج: بديهی است که نمازِ واجب، مقدم بر فضيلت شرکت در مجالس عزاداری اهل‏بيت ع است و ترک نماز و فوت شدن آن به بهانه شرکت در عزاداری امام حسين ع جايز نيست، ولی شرکت در عزاداری به‌گونه‏ای که مزاحم نماز نباشد ممکن و از مستحبات مؤکد است.

موضوعات مرتبط: موازین
برچسب‌ها: موازین
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : پنج شنبه 30 / 2 / 1400

س1) اگر کسی تصمیم بگیرد در ماه مبارک رمضان روزه‏اش را باطل کند اماقبل از باطل کردن روزه، از تصمیم خود منصرف شود ،حکم روزه‏اش چیست؟اگر این امر در روزه غیر ماه رمضان پیش آید چه حکمى دارد؟
ج) اگر روزه دار در اثناى روز از نیت روزه گرفتن بر گردد به‌طورى که قصد ادامه روزه نداشته باشد، روزه‏اش باطل مى‏شود و قصد دوباره او براى ادامه روزه فایده ندارد، ولی باید از کارى که روزه را باطل مى‌کند تا اذان مغرب خوددارى کند و بعداً هم قضا دارد.امّا اگر دچار تردید شود به این معنى که هنوز تصمیم نگرفته است روزه را باطل کند، یا تصمیم بگیرد کارى را که موجب باطل شدن روزه است انجام دهد مثلاً بخواهد آب بخورد و هنوز آن را انجام نداده، در این دو صورت صحّت‏ روزه او محل اشکال است و احتیاط واجب آن است که روزه را تمام کند و بعداً هم آن را قضا نماید.

 

موضوعات مرتبط: موازین
برچسب‌ها: موازین
نویسنده : اکبر احمدی
تاریخ : جمعه 29 / 2 / 1400

قال امام رضا عليه السلام : المُستَتِرُ بالحَسَنةِ تَعدِلُ سَبعينَ حَسَنةً    /   (ميزان الحكمه، جلد 4، صفحه 340)
يك كار نيك پنهانى، با هفتاد كار نيك [علنى] برابرى مى كند.

 

 

موضوعات مرتبط: موعظه خوبان
برچسب‌ها: موعظه خوبان
 
 
این وب سایت جهت بسط وگسترش فرهنگ قرآنی ، با لا بردن سطح آگاهیهای دینی اعتقادی تربیتی